avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 708 soluții astăzi
Forum Activitate d_benone

Activitate d_benone

Răspuns la discuția Inselaciune sau nu?
s-a plins ca nu se ajunge cu banii,sotia lui nu lucreaza si vroia sa isi aranjeze apartamentul de serviciu primit de la institutia unde lucra.
Răspuns la discuția Inselaciune sau nu?
A cerut imprumutul pentru 6 luni.A dat scris in fata directorului bancii angajament de plata si el fuge dupa ce isi da si demisia, lucra intr-o institutie publica,altfel era socotit dezertor si raspundea penal.Acum sta pe undeva linistit fara sa il doara capul si sora mea se lupta si cu banca si cu finantele publice.Oare nu a premeditat toate acestea?.Chiar nu este inselatorie?. Sora mea are si act incheiat la notar,prin care se obliga sa restituie sumele de bani.Oare chiar nu se mai poate face nimic?.
Buna seara.Sora mea a girat cu apartamentul ei un fost coleg de-al ei cu o suma mare de bani in euro si lei la o banca.Acest individ dupa ce s-a vazut cu banii,si-a dat demisia de la locul de munca si a disparut cu familie cu tot din oras.Am facut plingere la parchet,de unde a venit raspuns ca nu este inselaciune,avem angajament de plata semnat de acest individ in fata directorului bancii si inregistrat.Dar tot nu este inselaciune dupa spusele celor de la parchet.Degeaba avem sentinta civila,definitiva si irevocabila pentru recuperarea acestor sume de bani,ca tot nu este INSELACIUNE,atunci cind se considera ca este inselaciune?.Acest individ mai are datorii catre administratia financiara din localitate.Astfel din ratele platite de catre sora mea finantele publice au luat si isi iau parte lor in continuare desi sora mea plateste ratele.Vasazica tot ce depune sora mea rate la banca,finantele publice confisca, si ea ramine cu datorii din ce in ce mai mari.Si toate astea nu sunt INSELACIUNE.Oare cum este posibil asa ceva?.
Răspuns la discuția Noul Cod penal
sigur,doar solutia asta a mai ramas.multumesc tuturor celor care mi-au raspuns.
Discuție Noul Cod penal
Poate cineva sa imi spuna daca in noul cod penal sau civil(macar),sunt protejati cei care au facut greseala sa gireze cu bunuri imobile,pe unii,la fel de fel de banci Acum dupa ce sau vazut cu plinul facut,aceste persoane au dat bir cu fugitii.
Discuție telefonie
In luna decembrie anul trecut am incheiat un contract pe doi ani cu un operator de telefonie mobila pentru sora mea.Anul acesta in luna iulie a plecat din tara pe o perioada nedeterminata.Am anuntat operatorul ca renunt la abonament,conform legii noi aparute,dar,ei nu vor decit daca le platesc taxa de reziliere de 100 euro(150 euro:24 lunix16 luni ramase-taxa curentade reziliere impartita impartita la perioada pentru care s-a incheiat contractul,inmultita cu nr de luni ramase pina la expirare.Se mentioneaza ca ei au respectat legea in vigoare pina la data de 23 iulie 2010.Ce sa poate face in situatia data.Multumesc la toti cei care imi raspund.
Am un credit contracta cu o banca in 2005.Acum 2 zile am primit un s.m.s.prin care eram anuntat sa ma prezint la banca pentru reinnoire contract,daca nu ma prezint atunci se socoteste aprobare tacita din partea mea.La banca mi s-a comunicat ca este vorba doar despre rambursarea anticipata,fara alte precizari despre dobinda sau altceva.Urmeaza sa fiu chemat intr-o zi pentru a semna contractul nou.Oare ce surpriza ma v-a astepta?Daca poate cineva sa imi spuna mai multe,ii multumesc anticipat.
Anul acesta am dat in inchiriere un apartament unei firme pentru cazare angajati.Plata chiriei trebuia conform contract incheiat sa se faca in avans si in data de 5 ale fiecarei luni.bineinteles ca nu platea la timp,(in fiecare luna dupa data de 23 ale lunii)Aam reusit sa determin persoana care a locuit in apartamentul meu sa plece in data de 23 luna acesta,dar,fara sa imi platesca chiria,intretinerea si nici cheia de la apartament nu vrea sa mi-o dea inapoi.La telefon nu imi raspunde nici firma nici persoana.ce pot sa fac macar cheia sa o primesc inapoi?
Discuție insolventa
Aş dori să ştiu dacă se aplică insolvenţa si persoanelor fizice,sau doar celor juridice.Asta pentru că un pensionar cu 2 credite (unul ca girant,titularul nu mai plăteşte), la banca si cu pensia acum diminuată cu 15%,nu mai poate plăti ratele lunare.Aştept de la toţi cei care citesc acest mesaj sfaturi.Mulţumesc.
Răspuns la discuția suspendare permis de conducere
multumesc la toti cei care mi-au raspuns.