avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 556 soluții astăzi
Forum Activitate Mika05

Activitate Mika05

Buna seara, va multumesc tuturor pentru raspunsuri, din pacate, managementul nostru superior nu se afla in Romania si nu avem acces la el, ea avand grija sa ne izoleze pe toti de management si sa ajunga numai parerea ei mai departe. Din nefericire, la evaluarea profesionala pe acest an, mi-a dat (din nou) un rating foarte prost, negandu-mi toate realizarile si scotand in evidenta asa-zisele non-compliance, extragand lucruri din context. Cei la HR au inceput o ancheta (eram un angajat cu ratinguri exceptionale inainte sa vina ea) si au pus cateva intrebari printre colegii mei, inclusiv la fostul meu sef realizand despre ce este vorba dar...in urma cu cateva zile organizatia noastra a suferit niste modificari fundamentale, iar acum nu mai avem HR si ea ar putea deveni parte din managementul superior, avand cea mai inalta pozitie din organizatia recent implementata.
In noua mea functie ar urma sa ii fiu direct subordonata in acest scenariu, din nou, desi de asta fugeam...
Din pacate, in Romania, inregistrarile nu sunt admise ca proba in instanta si, recunosc, nu mi-a dat niciodata prin cap sa inregistrez nimic pentru ca, in primul rand, mi se parea ireal ceea ce mi se intampla si, in al doilea rand, se intampla din senin...exista mailuri agresive, dar ar putea fi justificate de ea prin prisma ratingului prost pe care mi l-a dat...
Probabil, in instanta as putea folosi faptul ca nu am fost chemata la traininguri, nu am fost chemata la teambuildinguri, nu mi s-a cascadat strategia, dar am fost chemata la tot felul de interogatorii si am fost supusa la felurite agresiuni psihologice. Probabil ca si faptul ca am ajuns in spital aproape moarta in urma unor atacuri de panica si marturiile psihologului la care am apelat in urma acestor experiente ar ajuta, dar asta ar putea avea repercursiuni asupra mea la locul de munca.
E adevarat ca pot sa-mi dau demisia, dar piata muncii nu este prea generoasa in acest moment, deci nu este chiar atat de usor sa gasesc un job la nivelul meu de pregatire si experienta si in domeniul meu, care este unul cam de nisa...
Ceea ce este mai incredibil este ca probabil nu sunt singura in situatia asta, dar nu exista niciun mecanism legal de a stopa astfel de actiuni.
Buna ziua, va scriu pentru ca in ultimii 2 ani de zile traiesc o situatie de cosmar cu sefa mea care ma “vaneaza” efectiv si si-a fixat ca obiectiv personal sa ma dea afara...sau, nu stiu exact care este obiectivul ei personal.

Astfel, in urma hartuirii si agresiunilor ei repetate de ordin moral (deobicei desfasurate fie doar cand eram doar eu cu ea, fie in scris mascate sub forma unor raspunsuri mai agresive la e-mailurile mele), am decis sa ma transfer intr-un alt departament si am primit si OK-ul celor din departamentul in care urma sa ma transfer. I-am comunicat acest lucru, incercand sa nu fiu foarte agresiva, ascuzand motivele reale sub ideea ca imi doresc o schimbare in cariera si mai mult timp pentru viata mea personala, care pana la acest moment a fost egala cu zero deoarece jobul presupune sa calatoresc foarte mult. Am incercat sa fiu cat mai diplomata, iar ea a spus ca nu va sta in calea fericirii mele dar nici nu mi-a dat un raspuns ferm, incercand totusi sa-mi explice faptul ca noul job nu este pe masura abilitatilor si educatiei mele. Acelasi joc l-a aplicat si fata de cei din departamentul in care doream transferul, care ma cereau de la ea cu un angajament ferm, acestia stiind situatia in care ma aflam. Din momentul in care am decis aceasta mutare si pana in prezent, viata mea a devenit un cosmar plin de tot felul de situatii care mai de care mai agresiva si mai umilitoare: incepand de la nechemarea mea la trainguri sau activitati ale echipei din care fac (inca) parte, dar fixarea unor targeturi suplimentare fata de cele fixate la inceputul anului (greu de atins si care speculau punctele mele slabe pe care i le indicasem eu in discutia avuta despre transfer), instructarea oamenilor din echipa mea sa actioneze fara informarea mea, nechemarea mea la teambuidling, sanctionarea mea cu avertisment extragand anumite lucruri din context, agresarea mea la evaluarea de jumatate de an pana la a ma da afara din birou si apoi a reveni cu un e-mail in limba engleza catre mine in care imi spunea ca deplange reactia ei pentru care eu sunt vinovata, contactarea clientilor de care sunt responsabila fara informarea mea si apoi tragerea mea la raspundere pentru lucruri care nu s-au realizat desi eu nu aveam stiinta de lucrurile respective, incercarea permanenta de a ma discredita atat in fata clientilor mei, dar si a colegilor mei, faptul ca eu am parte de 3 evaluari profesionale/an fiind un “caz special”, fata de colegii mei care eu numai 2, faptul ca mi s-a refuzat tacit concediul, nesemnandu-mi-se nota de concediu (nota pe care a pastrat-o la ea) fara nicio explicatie si multe alte intamplari de acest gen.
Intr-un final, a acceptat sa ma transfer la noul job incepand cu 1.03.2014, urmand intre 01.12.2013 si 01.03.2014 sa aiba loc transferul atributiilor mele catre cel care imi va lua locul. Totusi, actiunile ei impotriva mea au devenit si mai puternice, in acest moment, directoarea de resurse umane sunand diversi colegi si membri ai managementului companiei pentru a cere relatii despre mine. Sunt alertata de toti colegii mei ca se intampla lucruri pe care nu le merit ca om si ca profesionist, ca li se cere sa completeze chestionare despre mine si sunt interogati in ceea ce ma priveste, iar situatia este foarte tensionata, desi ma aflu in perioada in care transfer activitati pentru a ma putea alatura noii echipe.

Intrebarile mele sunt:
- Poate sa-mi dea un nou avertisment sau vreo sanctiune in aceasta perioada si daca da, ce impact ar putea avea dat fiind ca mai exista un avertisment din iunie pe care nu l-am contestat deoarece, la acel moment, mi se spusese ca la 1.09.2013 ma voi putea transfera si, deci, m-am gandit sa nu expun compania unui proces
- In avertismentul anterior, functia mea este trecuta gresit; mai este valabil?
- Cum as putea sa ma apar in acest moment, deoarece situatia a scapat de sub control si, din cate stiu, hartuirea morala/mobbing nu este sanctionata de legea romaneasca
Multumesc frumos, evident, nu am avut niciun leasing :) Astfel, nu inteleg cum se poate face acest lucru...mi se pare ca garantez niste BO-uri cu o suma pe care eu nu o am in cont (daca o aveam, clar nu mai luam imprumutul, nu?!), deci si daca baga BO-ul in banca, il trage in descoperit de cont. In ce fel este acest BO o garantie, mai ales la o persoana fizica?
Buna ziua, urmeaza sa achizionez un teren pentru care voi lua un imprumut de la o persoana fizica/dezvoltator pe care il voi rambursa in 20 de luni. Problema este ca-mi cere depunderea a 20 de bilete la ordin cu valoarea ratei lunare ca garantie, eu fiind persoana fizica. Este legal pentru ca nu am mai auzit niciodata de o asemenea practica.
Dar, in cazul in care nu poate face nimic din cele de mai sus, are dreptul legal sa se mute in casa pe "partea" lui? Ma astept, ca metoda de hartuire si sa ne determine sa ii dam banii pe partea lui...pentru ca, practic, la asta se reduce interesul lui in acest caz, din pacate...
Va multumesc frumos pentru raspunsuri, pentru mine foarte important este ca el sa nu poata cere iesirea din indiviziune prin vanzarea apartamentului (pentru ca eu si mama nu avem de unde sa-i dam banii pe partea lui din apartament). Apartamentul parintilor este girat pentru un credit facut de mine la banca, deci, nu stiu daca, in acest caz, prea si cota parte din creditul respectiv...?
Am un caz poate mai incurcat: mai am un frate care a rupt orice legatura cu familia de mai bine de 10 ani, traind in acelasi oras, dar nemaiavand nicio legatura cu mine sau cu parintii/bunicii nostri.
In urma decesului unuia dintre parinti vine sa-si ceara partea lui de mostenire dintr-un apartament cu 3 camere. Problema e ca apartamentul respectiv, proprietatea comuna a parintilor, este ipotecat la banca pentru un credit (credit la care se platesc ratele in mod corect si la timp, deci banca nu ar avea motiv sa execute garantia). Ideea e ca el vrea sa-l scoata pe parintele ramas in viata din apartament, sa vanda apartamentul si sa-si ia partea.
Cum se procedeaza in acest caz? Are voie sa ceara acest lucru, in conditiile in care apartamentul este deja ipotecat la banca? Ii poate fi dimunuata cota parte pe motiv ca nu a partcipat in niciun fel la viata acestei familii in ultimii 10 ani?
Am si eu o nelamurire, poate ma puteti ajuta: locuiesc cu chirie intr-un apartament, avem contract de inchiriere in care este stipulat ca "proprietarul poate sa vina sa vada apartamentul de 2 ori pe trimestru".
M-am mutat de 1 saptamana jumate si deja m-a sunat un angajat al proprietarului sa-mi spuna ca un un prieten de-al proprietarului ar vrea sa vina sa vada apartamentul maine, pentru ca se afla in tara. Proprietarul nu este roman. Am refuzat acest lucru, pentru ca nu mi se pare OK.
Din punct de vedere legal, din moment ce mi-am indeplinit toate obligatiile financiare (chiria pe 3 luni +1 luna avans), are proprietarul dreptul sa-si trimita diversi interpusi?

Multumesc,
Buna ziua,
Am cateva intrebari, poate ma puteti lumina si pe mine... Intr-o firma care ofera servicii IT, cu aprox. 70 de angajati, toata lumea s-a trezit sa ceara spor de toxicitate/spor de ecran motivand lucrul in mediu toxic (inclusiv femeia de serviciu!). Intrebarea mea este: cum se stabileste acest spor (exista un nr. de ore minim care trebuie petrecut la PC, exista niste masuratori care pot fi facute de Directia de Sanatate in Munca/Publica si care ar fi procentajul acordat).
A doua intrebare se refera la Directorul General al firmei, care are salariu negociat direct cu patronatul, iar acum partcipa la negocierea contractului colectiv de munca, dar nu din partea patronatului, ci a angajatilor solicitand spor de vechime, spor de toxicitate si spor de conducere. Intrebarea este: avand salariul negociat, are dreptul la toate acestea in plus fata de salariu pe care tocmai si l-a negociat?
Multumesc frumos oricui ma poate lumina si pe mine...
Multumesc frumos :), acum pentru ca mi-ati intins un deget, va iau toata mana si va mai intreb daca pot trimite plangerea prin Posta catre Judecatoria orasului respectiv sau trebuie sa o depun personal si daca exista un model de plangere, pentru ca nu am mai facut asa ceva pana acum :)