avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 340 soluții astăzi
Forum Activitate claudiuta

Activitate claudiuta

Imi permit sa intervin.Cu o intrebare.Si eu vreau un srl cu obiect consultanta si infintari srl-uri.Din cate am inteles din postarile de mai sus,trebuie ca unul din asociati sa fie licentiat in drept?dar daca a absolvit si nu si-a dat inca licenta?Iar referitor la consultanta management sau tehnici de marketing?Eu lucrez paralel pe un post asemanator.Of cate complicatii.si eu care ma gandeam ca o sa ies in sfarsit la liman cu firma asta :(.
Buna ziua!Am o intrebare,daca ma poate ajuta cineva. Imi fac un SRL impreuna cu cineva.Stiu ca am nevoie si de cazierul fiscal.Ce cuprinde mai exact acest cazier?Persoana cealalta are credit si e cam restanta la o banca,a intarziat cu platile. Pe cazierul fiscal apare acest lucru?Ar putea sa fie un impediment? Daca da,cum am putea sa o scoatem la capat?Ca bani de achitat toata suma,nu are.Multumesc mult pentru ajutor.O zi buna!
Răspuns la discuția Infiintare SRL. Intrebari
Buna ziua!Ma bag si eu in seama,ca sa nu deschid un alt topic.Vreau sa imi deschid o firma de consultanta,impreuna cu o amica.Pentru ce sa optez?Platitoare sau nu de tva?Nu cred ca vom avea pentru inceput angajati,amandoua am munci la ea.Sau se poate ca una din noi (eu am cartea de munca in alta parte) sa se angajeze in firma?Si daca da,,,la salariu cat am putea trece?
Multumesc.
Buna!
Stiu ca pentru eliberarea unui atestat de traducator trebuie depus un dosar la Min Cultelor ,sau daca ai facut facultatea de litere specializare lb straina ,se depune la Min Just. Am auzit pe la unii ca isi fac PFA pentru a traduce,doar la primarie.Depun acolo un dosar. Am incercat sa caut informatii pe net,insa parerile sunt impartite.Stie care ceva?Ma puteti ajuta?Mentionez ca eu am terminat Drept si Jurna,deci nu am atestat de lb straina,desi stiu f bine engleza si franceza si mi-as face pfa.Cum trebuie sa procedez?Multumesc mult pentru raspunsurile pe care mi le veti da.Orice ajutor e binevenit :)
Răspuns la discuția Utilizare soft legislativ
Buna!Pai eu am scris ieri,dar vad ca nu apare ce am postat,,Oi fiapasat gresit :P...Mi-am facut cont gratuit.Poti alege sa folosesti doar unul din module sau Premium care le contine pe toata. Observ ca e usor de utilizat ,mai ales ca au update online. Doctrina e din drept civil (contracte,succesiuni,fam,,,),am inteles ca va fi si comecial peste ceva timp.Eu cred ca e ok,mai ales ca la altul pe care il folosesc nu am asa ceva,si aici pot vedea si o anumita lege la o data nume din timp,ptr ca exista optiunea acesta,Mai este si conexiuni intre legi.Merita incercat.O zi buna!
Buna tuturor!
Am si eu o intrebare. Am vazut ca a aparut un nou soft legislativ online,legalis,facut de Editura Beck. Lucreaza careva cu el?Cum este in comparatie cu Legis?Multumesc.O zi buna sa aveti si un weekend minunat!
Răspuns la discuția Inlocuirea martorului in proces
Tocmai am ajuns de la proces.Am inlocuit martorul bolnav si mama a depus marturie. Totul a mers bine, paratul nu a venit nici de data asta.A fost citat inca o data pentru termenul urmator.Multumesc ptr sfaturi inca o data.
Răspuns la discuția Inlocuirea martorului in proces
Multumesc ptr sfaturi.Maine am procesul si am emotii, dar oricum domnul parat nu vine , nu il intereseaza.Nu a venit niciodata sa vada copilul, deci nu are cine se opune ca mama e martor.Sper sa fie bine, desi recunosc ca judecatoarea e cam........O zi buna tuturor!
Buna seara! Am si eu o intrebare, daca ma poate ajuta cineva. Sunt reclamanta intr-un proces pentru incredintarea copilului la mine. Din pacate unul din martorii pe care i-am citat ptr proces e in spital cu hepatita si nu stiu cat va mai sta, Pot sa rog instanta sa incuviintete inlocuirea martorului cu un altul?Mentionez ca paratul nu s-a prezentat deloc in proces , deci nu poate fi vorba de un refuz din partea lui in ceea ce priveste martorul, nu are nici avocat.De asemenea un membru al familie poate fi martor in acest caz?Am pus pe mama :), printre altii. Multumesc.
Răspuns la discuția incredintarea copilului
Referitor la acest subiect , am si eu ceva de adaugat. Am o buna prietena, care are incredintare copilului prin hotarare definitva si irevocabila. SI totusi la vama a fost intoarsa din drum anul trecut pe motiv ca nu poate iesi din tara fara acordul tatalui copilului. Deci unde este dreptate?Sau legea o face fiecare cum il taie capul?