Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cazier fiscal-pentru infiintare SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cazier fiscal-pentru infiintare SRL

Buna ziua!Am o intrebare,daca ma poate ajuta cineva. Imi fac un SRL impreuna cu cineva.Stiu ca am nevoie si de cazierul fiscal.Ce cuprinde mai exact acest cazier?Persoana cealalta are credit si e cam restanta la o banca,a intarziat cu platile. Pe cazierul fiscal apare acest lucru?Ar putea sa fie un impediment? Daca da,cum am putea sa o scoatem la capat?Ca bani de achitat toata suma,nu are.Multumesc mult pentru ajutor.O zi buna!
Pe cazierul fiscal sunt inscrise creantele pe care le are o persoana fata de stat. Asadar nu sunt trecute si creantele fata de banca deci daca acestea exista nu constituie un impediment la constituirea unei firme. Succes!
cazierul fiscal nu trebuie sa il procurati dvs. inainte ci se procura de catre ORC in momentul in care doriti sa inmatriculati societatea.

Potrivit OG 75/2001 privind organizarea si functionarea cazierului fiscal:

# Art. 4.
(1) In cazierul fiscal se inscriu date privind:
# a) sanctiuni aplicate contribuabililor pentru savarsirea faptelor prevazute la art. 2, ramase definitive si irevocabile potrivit prevederilor legale in vigoare;
# b) masuri de executare silita aplicate contribuabililor in legatura cu faptele prevazute la art. 2, ramase definitive si irevocabile potrivit prevederilor legale in vigoare.
(2) Inscrierea datelor in cazierul fiscal se face pe baza documentelor ramase definitive si irevocabile potrivit legislatiei in vigoare.
A. Ionut, Consilier juridic
OG 75/2001 "Art. 2. - In cazierul fiscal se tine evidenta persoanelor fizice si juridice, precum si a asociatilor, actionarilor si reprezentantilor legali ai persoanelor juridice, care au savarsit fapte sanctionate de legile financiare, vamale, precum si cele care privesc disciplina financiara, denumiti in continuare contribuabili." ;)
claudiuta a scris:

Buna ziua!Am o intrebare,daca ma poate ajuta cineva. Imi fac un SRL impreuna cu cineva.Stiu ca am nevoie si de cazierul fiscal.Ce cuprinde mai exact acest cazier?Persoana cealalta are credit si e cam restanta la o banca,a intarziat cu platile. Pe cazierul fiscal apare acest lucru?Ar putea sa fie un impediment? Daca da,cum am putea sa o scoatem la capat?Ca bani de achitat toata suma,nu are.Multumesc mult pentru ajutor.O zi buna!

Cum a spus si Raluca nu sunt trecute si creantele fata de banca deci daca acestea exista nu constituie un impediment la constituirea unei firme.