avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1878 soluții astăzi
Forum Activitate mihaeladinca9

Activitate mihaeladinca9

Buna ziua!! Stie cineva unde s-a mutat arhiva IMGB? O adresa, un numar de telefon?
multumesc mult
Salariatul a fost bagat in somaj tehnic la firma la care lucreaza cu 8h
Ulterior a fost angajat la alt angajator cu norma partiala.
Este posibil sa piarda somajul tehnic de firma unde are functia de baza si contractul suspendat cu somaj tehnic?
Răspuns la discuția IMGB Grupe Dosar Pensie
TRIST... Va multumesc frumos pentru informare!
Buna ziua,
Un angajat aflat in somaj tehnic la o firma, se poate angaja la o alta firma cu 2 ore/zi fara ca acest lucru sa ii afecteze somajul tehnic de la cealalta firma?
Multumesc
Răspuns la discuția IMGB Grupe Dosar Pensie


Ciprianmc a scris:

Multumesc frumos, pana la urma dosan imgb elibereaza respectiva adeverinta. Initial am fost informati gresit.



Buna ziua,

Ati reusit sa rezolvati cu adeverinta de la DOOSAN IMGB S.A?
Tatal meu intampina o problema legata de faptul ca in cartea lui de munca nu are notati toti anii de grupa a II a si vrem sa remediem problema pt reducerea varstei de pensionare conform grupei.
Ma puteti ajuta cu ceva detalii?
Răspuns la discuția IMGB Grupe Dosar Pensie
Buna ziua,

Ati reusit sa rezolvati cu adeverinta de la DOOSAN IMGB S.A?
Tatal meu intampina o problema legata de faptul ca in cartea lui de munca nu are notati toti anii de grupa a II a si vrem sa remediem problema pt reducerea varstei de pensionare conform grupei.
Ma puteti ajuta cu ceva detalii?

Buna ziua,
Va rog mult daca se poate sa ma ajutati cu calculul varstei de pensionare pentru tatal meu nascut pe 15.01.1964.
Ani lucrati in Romania: 21 ani, 5 luni ( inclusiv armata 1 an si 5 luni)
dintre care 19 ani lucrati in grupa a II-a.
Ani lucrati in strainatate: 16 ani.
Doresc sa stiu varsta de pensionare in toate cele 3 situatii: pensionare limita varsta, anticipat si anticipat partial.
Se iau in calcul si anii lucrati in strainatate?
In cazul in care se iese anticipat partial diminuarea pensiei cuvenite cu 45% se face pana la data indeplinirii conditiilor pentru limita de varsta sau diminuarea aceasta va ramane pentru totdeauna?
Multumesc mult!