avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 549 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... SOMAJ TEHNIC/ ANGAJARE LA ALTA FIRMA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

SOMAJ TEHNIC/ ANGAJARE LA ALTA FIRMA

Buna ziua,
Un angajat aflat in somaj tehnic la o firma, se poate angaja la o alta firma cu 2 ore/zi fara ca acest lucru sa ii afecteze somajul tehnic de la cealalta firma?
Multumesc
Ultima modificare: Luni, 30 Martie 2020
mihaeladinca9, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:48, 2 Aprilie 2020
Da.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Indemnizatia de somaj tehnic se poate cumula cu salariul obtinut in baza unui c.i.m. cu alt angajator.
Pentru salariatii care au mai multe CIM iar unele raman active statul nu plateste angajatorului somajul tehnic.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Indemnizatia de somaj tehnic se poate suporta de catre angajator fara a solicita decontarea de la stat.
Ultima modificare: Miercuri, 1 Aprilie 2020
Cornel Vasile, Consilier juridic
De acord, dar toti angajatorii vor bani de la stat iar un salariat care are si alte contracte, cel mai probabil, va fi concediat iar nu trecut in somaj tehnic.

Legea a fost data pentru a limita concedierile cu drept de a intra in somaj iar un salariat care mai are un alt CIM activ, indiferent de valoare, nu are dreptul la somaj. De aceea, nu se suporta somajul tehnic pentru acestia.
Ultima modificare: Miercuri, 1 Aprilie 2020
Iulian MANEA, Contabil

Alte discuții în legătură

Contract pe 2 ore goegbv goegbv Am deschis un magazin si am angajat o vanzatoare cu 2 ore.in aceeasi incapere este si o firma de termopane si vanzatoarea va lucra la amandoi in acelasi timp. ... (vezi toată discuția)
Demisie contract partial si demitere contract norma intreaga ioanamir ioanamir Buna ziua. Am 2 contracte de munca: unul cu norma intreaga de 8 ore/zi si altul cu timp partial de munca de 1 ora/zi. 2 intrebari: 1. Daca imi dau ... (vezi toată discuția)
Somaj tehnic ancapop85 ancapop85 Buna ziua. Ce tip de firme afectate beneficiaza de suportul statului? As fi interesata de pasii de urmat pentru trimitere in somaj tehnic. Va multumesc! (vezi toată discuția)