Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... SOMAJ TEHNIC/ ANGAJARE LA ALTA FIRMA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

SOMAJ TEHNIC/ ANGAJARE LA ALTA FIRMA

Buna ziua,
Un angajat aflat in somaj tehnic la o firma, se poate angaja la o alta firma cu 2 ore/zi fara ca acest lucru sa ii afecteze somajul tehnic de la cealalta firma?
Multumesc
mihaeladinca9, utilizator
Da.
Indemnizatia de somaj tehnic se poate cumula cu salariul obtinut in baza unui c.i.m. cu alt angajator.
Pentru salariatii care au mai multe CIM iar unele raman active statul nu plateste angajatorului somajul tehnic.
Indemnizatia de somaj tehnic se poate suporta de catre angajator fara a solicita decontarea de la stat.
Cornel Vasile, Consilier juridic
De acord, dar toti angajatorii vor bani de la stat iar un salariat care are si alte contracte, cel mai probabil, va fi concediat iar nu trecut in somaj tehnic.

Legea a fost data pentru a limita concedierile cu drept de a intra in somaj iar un salariat care mai are un alt CIM activ, indiferent de valoare, nu are dreptul la somaj. De aceea, nu se suporta somajul tehnic pentru acestia.
Iulian MANEA, Contabil