avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 548 soluții astăzi
Forum Activitate Pashpix

Activitate Pashpix

Răspuns la discuția INSCRIERE MASA CREDALA
Buna seara,

Am o problema si va cer ajutorul pentru ca nu mai stiu ce sa fac. Firma la care am lucrat pana de curand pe drepturi de autor si-a cerut insolventa. Pentru a-mi recupera datoria trebuie sa fiu inscris la masa credala, iar deadline-ul e 27 decembrie. Pana la aceasta data trebuie sa depun cererea de inscriere la Tribunalul Bucuresti. Atasat cererii trebuie sa depun si dovada creantei, ori firma imi spune ca nu elibereaza nici un fel de asemenea adeverinta si ca toate creantele s-au transmis catre administratorul judiciar, o terta firma care se ocupa de insolventa fostului meu angajator. In acest caz, eu de unde pot face dovada ca angajatorul are datorii catre mine?

In speranta unui raspuns, multumesc!
Buna seara,

Am o problema si va cer ajutorul pentru ca nu mai stiu ce sa fac. Firma la care am lucrat pana de curand pe drepturi de autor si-a cerut insolventa. Pentru a-mi recupera datoria trebuie sa fiu inscris la masa credala, iar deadline-ul e 27 decembrie. Pana la aceasta data trebuie sa depun cererea de inscriere la Tribunalul Bucuresti. Atasat cererii trebuie sa depun si dovada creantei, ori firma imi spune ca nu elibereaza nici un fel de asemenea adeverinta si ca toate creantele s-au transmis catre administratorul judiciar, o terta firma care se ocupa de insolventa fostului meu angajator. In acest caz, eu de unde pot face dovada ca angajatorul are datorii catre mine?

In speranta unui raspuns, multumesc!

Răspuns la discuția reducere salarii , legal???
In ultimele doua luni, mi s-a redus salariul cu cate 200 de lei fara nicio instiintare scrisa sau verbala. Cui ma pot adresa? Mentionez ca voi demisiona de la actualul loc de munca, dar n-as vrea ca lucrurile sa ramana asaX-(
Răspuns la discuția ANTENA ACOPERIS
Problema este ca majoritatea sunt pensionari, deci...demersul meu nu cred ca va avea succes (in general, mosii nu vor nicio schimbare, indiferent de natura ei..Daca administratora sustine ca se va strica acoperisul din cauza antenei, mosii o vor crede pe ea...X-( Stiti cum e...fiecare paseaza raspunderea, adm. ma trimite la presedinte, asta spune ca nu se monteaza, dar ma si trimite inapoi...#-o
Iata ce am inteles eu dintr-un raspuns la topicul precedent, (ceea ce pare logic)

"Acoperisul este bun comun, deci toti proprietarii au dreptul sa-l foloseasca.
In privinta podului, daca vecinii de la 4 sunt singurii care au contribuit la executarea lui, atunci au dreptul
sa-l foloseasca numai ei, dar pe acoperis puteti monta o antena
"

legal, am dreptate? pot sa-i stramtorez cu legea intr-un fel?

Discuție ANTENA ACOPERIS
am un caz asemanator, referitor la dreptul de folosinta al acoperisului.
Locuiesc intr-un bloc de 10 etaje, la etajul I, iar anul trecut am contribuit, la fel ca si toti ceilalti locatarii la repararea terasei blocului. As dori in acest moment sa instalez pe acoperis o antena BOOM TV, in conditiile in care aceasta ar fi cam singura solutie viabila (de pe balcon nu se poate capta semnalul)
Atat administratora (o baba de 80 de ani), cat si presedintele asociatiei nici n-au vrut sa auda de asta, motivand ca ei au hotarat ca pe bloc sa nu mai fie nicio antena. De altfel, ei sunt singurii care au cheia, accesul pe bloc neputandu-se face decat cu acordul lor. Am fost de acord si sa semnez o hartie prin care ma angajez sa suport eventualele pagube facute in timpul instalarii, dar degeaba...
Sincer, mi-e scarba de astfel de oameni si nu m-as mai fi complicat, dar fiind si ziarist sportiv, am nevoie de Boom pentru meciuri.
VA ROG FRUMOS SA-MI RASPUNDETI!
am un caz asemanator...
Locuiesc intr-un bloc de 10 etaje, la etajul I, iar anul trecut am contribuit, la fel ca si toti ceilalti locatarii la repararea terasei blocului.
As dori in acest moment sa instalez pe acoperis o antena BOOM TV, in conditiile in care aceasta ar fi cam singura solutie viabila (de pe balcon nu se poate capta semnalul)

Atat administratora (o baba de 80 de ani), cat si presedintele asociatiei nici n-au vrut sa auda de asta, motivand ca ei au hotarat ca pe bloc sa nu mai fie nicio antena. De altfel, ei sunt singurii care au cheia, accesul pe bloc neputandu-se face decat cu acordul lor. Am fost de acord si sa semnez o hartie prin care ma angajez sa suport eventualele pagube facute in timpul instalarii, dar degeaba...
Sincer, mi-e scarba de astfel de oameni si nu m-as mai fi complicat, dar fiind si ziarist sportiv, am nevoie de Boom pentru meciuri.
VA ROG FRUMOS SA-MI RASPUNDETI!