avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 686 soluții astăzi
Forum Activitate CrinaV

Activitate CrinaV

Răspuns la discuția contract de vanzare cumparare
Se considera aport de capital in natura in cazul in care Dvs.sunteti asociat la firma infiintata.
Se fac inregistrarile contabile:

456 = 1011(subscrierea capitalului)
214 = 456 (aportul capitalului in natura)
1011=1012 (capital subscris varsat)
Aceste inregistrari le face contabilul firmei.
Va rog sa-mi spuneti ce inregistrari se fac in contabilitatea firmei atunci cand aceasta cumpara de la o persoana fizica oarecare pe baza unui PV si chitanta un bun cu valoare de mijloc fix.

Va multumesc!
Răspuns la discuția Modificare salariul minim
Multumesc foarte mult !
Răspuns la discuția Modificare salariul minim
Nu este necesar sa se faca o decizie in acest sens?
Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti pentru modificarea salariului minim de la 540 lei la salariul de 1000 lei ce documente se intocmesc pentru ITM.

Multumesc!
Răspuns la discuția Cheltuieli deplasare
Intradevar este 13 lei dar aplicand deductibilitate de 2,5 ajunge la 32,5 lei (daca ai profit).
Bine?

Răspuns la discuția Cheltuieli deplasare
Multumesc pentru raspuns!

Dar diurna in sectorul privat nu este 32,5 lei?
Va rog sa-mi spuneti cat este diurna legala deductibila pentru 1 zi de deplasare si cat se poate acorda salariatului pentru 1 noapte de cazare fara documente justificative.( doarme in sat:D )

Multumesc anticipat,
Multumesc mult!
Nu am primit inca titlu executoriu pentru sumele neachitate dar am luat fisa pe platitor de la Administratia Financiara si vreau sa platesc datoriile.
Sa inteleg ca le platesc in ordinea vechimii lor dar in ce conturi iban?Cred ca nu in cont unic pentru ca la septembrie 2007 de cand a inceput sa se vireze in contul unic, firma avea datorii restante?
??????