avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 188 soluții astăzi
Forum Activitate sandu65

Activitate sandu65

Răspuns la discuția legea 221/2018
Buna ziua,
Am revenit cu o clarificare,probabil nu m-am exprimat eu bine -eu m-am referit la majorare prin impartirea punctajul mediu anual pentru anii lucrati in gr 1 si grupa speciala la 25 nu la 35 asa cum s-a facut calculul la data iesirii la pensie.
Avantajul acelor persoane care sunt deja la pensie și care au lucrat în trecut in grupa I de muncă si în condiții speciale este acela că vor beneficia de majorarea pensiei, prin împărțirea punctajului acumulat la un număr mai mic de ani de vechime. Punctajul mediu anual obținut va crește, pentru că numărul total de puncte nu se va mai raporta la 35 de ani, ci la 25 de ani de vechime.Va multumesc inca o data daca imi mai raspundeti .
Răspuns la discuția legea 221/2018
Va multumesc,- va trebui sa am o intrevedere cu cei doi sefi enumerati de d-voastra si se pare ca o sa am probabil un nou proces in instanta daca nu se rezolva problema.Pentru mine era clar ,-eu am lucrat cei 27 ani,...... in acelasi loc de munca iar gr 1 era egala cu gr speciala,din punctul meu de vedere.Un numar de ani din grupa 1 sunt recunoscuti la grupa speciala ,cei care sunt inclusi in cei 20.... iar cei 7...... nu ,asa ziceti d-voastra! Discutia cu unul din cei 2 sefi de la CNPAS locala sper sa ma lamuresca in vre-un fel.In hotararea judecatoreasca pentru adeverinta la cei 7 ....ani scrie clar obligatia unitatii de a-mi elibera adeverinta tip conform HG nr 257/2011,Anexa 14 ,locurile de munca ce faceau parte din grupa 1 erau cuprinse in anexa 2 .O sa revin cu raspunsuri pe masura ce le voi obtine.multumesc!
Răspuns la discuția legea 221/2018
Eu nu am vre-o referire la articolul 100 din legea 263/2010 din documentele pe care le detin in prezent,cartea de munca si decizia de pensionare.In cartea de munca scrie :
1- ....1995-....2001 a lucrat in gr 1 de munca conf HG456/90 Anexa pozitia 4 in procent de 100/100
2- In perioada ...1995-...2010 a lucrat in cond speciale de munca conf legii 19 /200,legii 226/2006 Anexa 1 poz 36,HG1025/2003 in procent de 100/100
3-......2010-2015 a lucrat in conditii speciale ( adeverinta)
Din cele trei perioade de la 1 ,2 si 3 sunt insumati cei 20ani,2luni,24 zile din decizia de pensionare litera F.1( cond speciale de munca - 20ani,2luni,24 zile)
Cei 7 ani 4 luni 5 zile(....1987-.......1995) sunt realizati tot in grupa a 1 a de munca în procent de 100%(asa scrie in adeverinta eliberata de unitate), conform pct. 4 din Anexa la HG 456/1990 si Ordinului 969/1990 (decizia tribunalului).doar acesti ani sunt trecuti la grupa 1.pentru acesti ani am adeverinta eliberata de unitate in urma unui proces in instanta intrucat pe cartea de munca erau trecuti la grupa a 2a.
La punctul "G" scrie:- " G Numar total de puncte realizate

Numar total de puncte realizate xx.00000, din care:
1 numar de puncte realizate in sistemul public -cond normale de munca xx.00000
2numar de puncte realizate in sistemul public -cond speciale de munca xx.00000
3...........................................................................................................
4............................................................................................................
5 nr puncte coresp .pensiei suplimentare x.00000
6..............................................................................................................
7 nr.puncte suplimentare pentru grupe/conditii de munca xx.00000 "
Acestea sunt raspunsurile cu care sper ca d-voastra veti putea formula o concluzie
care sa lamureasca incurcatele cai ale legilor din Romania ce sunt foarte greu de inteles de catre romanii care nu au tangenta cu legislatia muncii ,in cazul de fata.Din aceasta categorie fac parte si eu.
Va multumesc inca o data.
Răspuns la discuția legea 221/2018
Imi cer scuze ,d-voastra a-ti scris ca am incheiat discutia si eu am luat-o ca atare.
La G.7 din decizia de pensionare scrie :-nr puncte suplimentare pentru grupe/conditii de munca 26.00000....(!)
Va multumesc ca a-ti revenit si imi cer inca o data scuze insa doresc sa ajutam cumva cu aceasta discutie si alti cititori care sunt interesati de acest aspect ,Va multumesc.
Răspuns la discuția legea 221/2018
multumesc pentru sfat desigur ca am sa tin cont de acesta si am sa cer lamuriri la casa de pensii locala.
Răspuns la discuția legea 221/2018
Legea 221/2018 spune ca : -"Sunt avute în vedere:

I. persoanele care au realizat un număr determinat de ani în condițiile fostei grupe I de muncă (anterior datei de 01.04.2001) și în condiții speciale de muncă, pentru care vârsta standard de pensionare se reduce cu 1 până la 12 ani, în funcție de numărul de ani de stagiu de cotizare realizați în aceste condiții, sub rezerva realizării stagiului complet de cotizare prevăzut de legea nr. 263/2010

Asa cum am mai scris anterior e logic ca daca nu erau asimilati anii de gr 1 la gr speciala nu as fi avut dreptul sa ies la pensie la 52 ani.Pe decizie insa nu scrie 27 ani de grupa conditii speciale ci 20 ani gr speciala si 7 ani grupa 1,restul sunt luni si zile.
Răspuns la discuția legea 221/2018
e clar ca au fost asimilati pt ca daca nu erau asimilati trebuia sa ies la pensie la varsta de 54 ani.Oricum ar fi eu va multumesc inca o data pentru raspunsuri si pentru promptitudine.
Răspuns la discuția legea 221/2018
e clar ca au fost asimilati pt ca daca nu erau asimilati trebuia sa ies la pensie la varsta de 54 ani.Oricum ar fi eu va multumesc inca o data pentru raspunsuri si pentru promptitudine.
Răspuns la discuția legea 221/2018
anii de gr 1 au fost asimilati celor din conditii speciale ,tocmai de aceea am putut iesit la pensie la 52 ani(a fost acelasi loc de munca in toata perioada de 27ani,6luni,29 zile) reducerea fiind de 13 ani .Imi mai puteti spune si daca calculul noului punctaj se face pe un indice de corectie de 1,2 (2019)sau pe 1,14 cat a fost in 2017 cand s-a emis decizia va multumesc!
Răspuns la discuția legea 221/2018
Buna ziua,

-unitatea unde am lucrat face parte din Legea 263/2010 ,anexa 2,pct 36(Activitatea desfăşurată în instalaţiile care fabrică, vehiculează şi depozitează hidrogen sulfurat, de distilare a apei grele, de schimb izotopic şi de epurare a apelor reziduale cu hidrogen sulfurat) .......-in aceasta unitate-Romag PROD, am lucrat:27ani,6 luni 29 zile din care - in conditii speciale(20ani,2luni,24 zile ) si in gr 1(legea 3/1977) -7 ani 4 luni 5 zile ,restul(2ani,3luni,17 zile)perioada din grupa a doua am lucrat-o in comb .ch .Craiova
-in decizie la punctul "G" nu este mentionat :puncte conform art.100 din legea 263/2010.
va multumesc