avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 188 soluții astăzi
Forum Activitate geamby

Activitate geamby

De aceasta problema ma lovesc si eu acum...Sindicatul pe care-l reprezint are cont la banca transilvania...pentru actualizarea datelor, BT vrea copii buletine birou executiv, certificat de grefa si procesul verbal de la ultimele alegeri. Ciudat este ca in 2020 am dus la banca xerox proces verbal, dar nu s-a actualizat...azi mi s-a spus ca trebuia sa fiu sunat ulterior si sa semnez ceva nu doar sa las xerox-ul. Eu de unde sa stiu???
Discuție bilant ong 2014
Unde pot gasi formularul pentru bilant ong 2014, varianta martie 2015? Am fost sa depun bilantul la finante, si m-au respins, deoarece aveam varianta februarie 2014.#-o
Multumesc anticipat
1) Poate este aceeasi incadrare contabila, dar precizez ca aceasta penalitate nu este datorata platii cu intarziere a facturii de beneficiar, ci pentru emiterea cu intarziere a acestei facturi....aceasta factura ar fi avut aceeasi valoare si daca era emisa in ianuarie (prima luna din semestru) si acoperea aceeasi perioada de timp (ianuarie-iunie). Penalitatea pentru emiterea cu intarziere a fost calculata identic cu intarzierea la plata a facturii.
2) In sprijinul deciziei, CC invoca Legea 94/1992, art. 43, litera c) republicata si pct 174 din Regulamentul privind organizarea si desfasurarea activitatilor specifice CC
3) Multumesc pentru raspunsuri
nu inteleg ce inseamna IP A...daca va referiti la un anume tip de firma, pot sa va spun ca firma A este o (mare) companie bugetara....CC a trimis doar aceasta decizie...maine cand ajung la birou o sa va spun ce articole de lege a mentionat in decizie
Lucrez la firma A, care a incheiat cu firma B un contract de inchiriere mijloace fixe. In contract se precizeaza ca " factura se emite semestrial, in prima luna a semestrului". Datorita aparitiei unei indexari a tarifelor de inchiriere, semnarea actului aditional la contract a durat aproximativ 2 luni, dupa care a fost emisa factura semestriala convenita, achitata integral de beneficiar. Dupa aproape 1 an, firma B s-a desfiintat, contractul a fost reziliat, dar toate facturile emise au fost incasate integral. Acum a venit Curtea de Conturi in control la firma A, si, referitor la acest contract, a calculat penalitate pentru emiterea cu intarziere a primei facturi din actul aditional. Conform deciziei curtii de conturi, aceasta penalitate (in valoare de 1082.52 lei) trebuie platita de beneficiar sau de persoana/persoanele care se fac vinovate de emiterea intarziata a facturii. Beneficiarul nu poate plati, fiindca s-a desfiintat. Ramane persoana emitenta, dar curtea de conturi nu a vrut sa tina cont de amanuntele care au dus la intarzierea emiterii facturii, chiar daca au fost justificabile (inclusiv cu delegatia la beneficiar pentru perfectarea actului aditional). X-(
INTREBARE: poate firma A sa treaca aceasta valoare (1082.52) la cheltuieli? #-o In care cont(uri)? Fiindca salariatul nu este vinovat de aceasta intarziere, tinand cont ca celelalte facturi au fost emise in perioada stabilita (prima luna a semestrului) :sorry:
Multumesc anticipat pentru raspunsuri
Răspuns la discuția TVA CU PROBLEME
Cred ca nu subiectul acesta este fara raspuns. Nu exista imeni de specialitate care sa poata da o solutie...sau macar sa spuna ca nu este nicio solutie
Discuție TVA CU PROBLEME
Datorita dezinteresului unei functionare de la finante X-( si neatentiei administratorului, #-o in ianuarie 2012 s-a inregistrat o firma ca neplatitoare de TVA, cu toate ca intentia era ca firma sa fie platitoare de TVA. Mai mult, functionara a precizat ca din 2012, CUI-ul nu mai contine literele RO, chiar daca esti platitor de TVA. Crezand ca totul este in regula cu inregistrarea, administratorul firmei respective a inceput derularea activitatii, cumparand si vanzand marfuri cu facturi cu TVA. Pentru a elimina orice dubiu, in 26.03.2012 administratorul a facut o verificare la finante, si, surpriza: firma apare ca neplatitoare de TVA. :O Pe 27.03.2012 s-a depus anexa 2, pentru a deveni platitoare de TVA, chiar daca nu a ajuns la cifra de afaceri maxima pentru neplatitori de TVA. Inregistrarile contabile pentru aceasta perioada au fost facute cu evidentierea TVA-ului.
INTREBARI: 1) ce se intampla cu TVA-ul platit? Se mai poate recupera?
2) ce sanctiuni risca pentru facturile cu TVA emise? Cum se procedeaza cu aceste facturi emise?
3) se mai poate remedia ceva pentru aceste 3 luni ? (ianuarie-martie)
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri
lucian huzum a scris:

In conformitate cu prevederile art. 152 Cod fiscal daca cifra anuala de afaceri declarata sau realizata este peste limita a 35.000 euro al carui echivalent in lei se stabileste la cursul de schimb comunicat de BNR la data aderarii, persoana trebuie sa se inregistreze ca platitor de TV


Am inteles, este clar 99.99%. Diferenta ar fi ca nu inteleg la ce se refera "data aderarii". #-o Asa ca te rog frumos, explica-mi ce inseamna si asta....
Multumesc anticipat
acum am inteles. Va multumesc tuturor pentru explicatii =D>.
Numai bine
Răspuns la discuția termene pastrare documente
gata, m-ati lamurit.
numai bine =D>