avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 222 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Persoana Fizica Autorizata: exista o \"limita\" a ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Persoana Fizica Autorizata: exista o "limita" a cifrei de afaceri?

Exista o limita a cifrei de afaceri la PFA? De exemplu, limita maxima 5000 lei, peste limita asta trebuie sa ai SRL sau SA (cifra este aleatoare).
Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Lucian Huzum , Consilier juridic 09:08, 30 Noiembrie 2011
Nu am auzit de asa ceva.Stiu ca daca depasiti o anume suma a cifrei de afaceri atunci deveniti platitor de TVA.Deci nu va luati dupa toti cunoscatori care stiu lucruri din auzite.
bun pana aici, dar care este aceasta cifra de afaceri de la care devii platitor de TVA?
geamby a scris:

bun pana aici, dar care este aceasta cifra de afaceri de la care devii platitor de TVA?


La o cifra de afaceri de peste 35.000 euro, comercianţii persoane fizice devin plătitori de TVA
Geamby, cei 35.000 € pot sa te induca in eroare. E vorba de 119.000 RON...
acum am inteles. Va multumesc tuturor pentru explicatii =D>.
Numai bine

Alte discuții în legătură

Ce plafon trebuie depasit ptr a deveni platitor de tva ? Cezar66 Cezar66 In momentul actual sunt ne-platitor de TVA...Ce plafon trebuie depasit ptr a deveni platitor de tva ? (vezi toată discuția)
Plafon tva claudiaP claudiaP Buna seara! O firma infiintata din mai care nu a optat pentru Tva, cum va calcula plafonul? Adica 35.000 euro sau imparte suma aceasta pe luni? Ce curs ... (vezi toată discuția)
Curs euro de referinta pt.cifra de afaceri mikitud mikitud buna ziua ce valoare are cursul euro pt. calcululul cifrei de afaceri pe 2011? multumesc (vezi toată discuția)