avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 621 soluții astăzi
Forum Activitate Piticul20

Activitate Piticul20

Licitatie cu strigare Iasi pentru ocuparea a 2 locuri de parcare. Cumparat caiet de sarcini, cu doua zile inainte de licitatie sunt anuntat ca unul din locuri a fost scos deoarece firma de salubritate a instalat tomberoane acolo si nu se poate folosi...si al doilea loc este rezervat unei persoane cu handicap . Pentru locul ocupat de firma de salubritate pe siteul primariei au afisat anularea..pentru al doilea nimic. M-am prezentat la licitatie, sigurul ofertant, pe procesul verbal in sala sunt informat ca locul este rezervat pentru o persoana cu handicap care a depus cerere, in concluzie nici un loc de licitat.
La asociatia de proprietari nu este inregistat cu handicap, m-am interesat si are un certificat pentru handicap accentuat provizoriu valabil 12 luni incepand cu data de 28.03.2017. Deci are handicapul valabil inca o luna....si posibil sa ii fie reinoit certificatul. Pe locul de parcare nu sta masina pentru care a depus cererea - Dacia 1310 din 198x... ci sta bine o masina a unui vecin si el tine masina tot pe langa parcare ocupand alt loc. Mentionez ca persoana are carnet de conducere.- probabil politia rutiera nu este interesata sau anuntata ca omul are handicap accentuat (cf actului medical)
Intrebarea mea este :
- masina pentru care o persoana cu handicap face cererea nu trebuie sa fie cu adaptari specifice handicapului ?? Daca este masina pentru transportul persoanei cu handicap la fel trebuie sa fie...cu adaptari pentru a putea transporta persoana...?
- daca locul de parcare este ocupat de catre "un prieten" si nu de acea persoana cu handicap...se poate face ceva???

Inteleg si respect persoanele cu dizabilitati dar Romania devine o tara de oameni cu handicap...ai diabet usor...handicap, nu ai un deget handicap, ai o mica problema medicala..handiap. Facilitatile nu ar trebui acordate doar in functie de handicap? adica nu ai o unghie este egal cu a nu avea un picior la capitolul facilitati cf legii 448/2006?