avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 396 soluții astăzi
Forum Activitate Alina50

Activitate Alina50

Discuție Acte necesare
Buna-ziua!
Spuneti-mi va rog ce acte sunt necesare pentru eliberare anexa 1 pentru succesiune de la primarie?
Multumesc!
Răspuns la discuția Succesiune
Buna ziua!Primul care a murit a fost bunicul.

Ana-Maria Dutescu a scris:

Cine a decedat primul, fratele vitreg sau bunicul? In functie de asta, e posibil sa aiba si sotia drept de mostenire.

Răspuns la discuția Succesiune
Ok,doar ca dupa moartea bunicul acu multi ani in urma fratele vitreg verbal a zis ca nu vrea nimic,(doar ca atunci nu s- au facut acte pentru ca nimeni nu a deschis succesiunea(asta se intampla acu vreo 40 de ani in urma)iar dupa ce a murit bunica s-a facut succesiunea si s- a impartit mostenirea jumate Tatal meu si jumate Sora sa,Acum ca a murit Tatal meu vrem sa facem succesiunea care stiu ca din tot intregul 1/4 sotia,3/4 copii din jumatatea care ni se cuvine iar jumate Sora tatalui,nelamurirea Este ce drept are sotia fratelui vitreg decedat?
Răspuns la discuția Succesiune
Primul care a decedat a fost bunicul.
Discuție Succesiune
Buna seara,
Am o nelamurire,Tatal meu a decedat in noiembrie,(avand doi copii si sotie) el avand o Sora dar si un frate vitreg de pe Tata,fratele vitreg si tata(bunicul),tatalui meu fiind decedati.Avem in present o succesiune de pe bunica, mama tatalui nostru care Este impartita jumate-jumate cu Sora lui.Acum noi urmeaza sa facem succesiunea adica eu fratele meu, sotia si Sora tatalui,imi puteti spune va rog ce drepturi are sotia fratelui vitreg? Multumesc anticipat!