Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna seara,
Am o nelamurire,Tatal meu a decedat in noiembrie,(avand doi copii si sotie) el avand o Sora dar si un frate vitreg de pe Tata,fratele vitreg si tata(bunicul),tatalui meu fiind decedati.Avem in present o succesiune de pe bunica, mama tatalui nostru care Este impartita jumate-jumate cu Sora lui.Acum noi urmeaza sa facem succesiunea adica eu fratele meu, sotia si Sora tatalui,imi puteti spune va rog ce drepturi are sotia fratelui vitreg? Multumesc anticipat!

Cine a decedat primul, fratele vitreg sau bunicul? In functie de asta, e posibil sa aiba si sotia drept de mostenire.
Primul care a decedat a fost bunicul.
Buna seara,
pai:
1. La succesiunea bunicul sunt cote:
bunica 1/4 din masa succesorala
fiecare din cei 3 copii direct sau prin reprezentare impart in parti egale restul de 3/4 DIN MASA SUCCESORALA.
2. la dezbaterea succesiunii de pe bunica
- fiecare din copii ei de sange (deci nu si copilul bunicului) impart in parti egale mostenirea
Copii care sunt decedati (cum e tatal dumneavoastra) vin prin reprezentare.
3. la dezbaterea succesiunii de pe tata
- mama 1/4 din masa succesorala (NU DIN INTREG)
- copii impart in parti egale restul de 3/4.
Sora tatalui si fratele decedat al acestuia nu au nicio legatura cu dezbaterea succesiunii de pe urma tatalui dumneavoastra.
Ok,doar ca dupa moartea bunicul acu multi ani in urma fratele vitreg verbal a zis ca nu vrea nimic,(doar ca atunci nu s- au facut acte pentru ca nimeni nu a deschis succesiunea(asta se intampla acu vreo 40 de ani in urma)iar dupa ce a murit bunica s-a facut succesiunea si s- a impartit mostenirea jumate Tatal meu si jumate Sora sa,Acum ca a murit Tatal meu vrem sa facem succesiunea care stiu ca din tot intregul 1/4 sotia,3/4 copii din jumatatea care ni se cuvine iar jumate Sora tatalui,nelamurirea Este ce drept are sotia fratelui vitreg decedat?
Buna ziua!Primul care a murit a fost bunicul.

Ana-Maria Dutescu a scris:

Cine a decedat primul, fratele vitreg sau bunicul? In functie de asta, e posibil sa aiba si sotia drept de mostenire.