avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 571 soluții astăzi
Forum Activitate Profesoara

Activitate Profesoara

Bun gasit!
As dori sa stiu care este regula la iesirea din tara cu un minor..
Situatia este asa/ Eu sunt mama copilului, am hotarare definitiva si irevocabila care spune ca minorul este incredintat mie, spre crestere si educare, i- am facut de curand pasaport separat copilului ..si as dori sa stiu daca acel pasaport si hotararea judecatoreasca in original (plus certificatul de nastere eventual) imi acorda dreptul de a face impreuna cu copilul excursii sau concedii in strainatate. Am auzit tot felul de variante. De la notariat mi se spune ca as avea nevoie si de un acord dat la notar de catre tatal natural, iar de la pasapoarte mi s-a spus ca e suficinet sa am doar pasaportul si hotararea..la vama. Care este de fapt varianata corecta ? Si daca tatal nu vrea sa mi dea acordul eu ca mama nu pot sa fac nici o excursie cu copilul meu niciunde in strainatate?i???Mi se pare nedrept pentru copil.
Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția reevaluare program vizitare
Va multumesc pentru raspuns
Eu stiu de ce copilul refuza sa mai mearga la tata....dar nu acesta era scopul meu aici, sa scot in evidenta ce face tatal cu viata lui...ideea era ce pot face eu pentru copilul meu ca sa il scap de ceva ce nu i face placere....Am inteles ce posibilitati legale sunt si va multumesc. Am mai inteles ca vointa copilului primeaza si asta este minunat. Nu ma eschivez nici eu si nici copilul de la nici un fel de expertiza a niciunui psiholog. Sa nu se inteleaga gresit ca m-as opune vizitelor, refuz insa sa vad cum copilul pleaca acolo impotriva vointei lui sau sub o anumita presiune...indiferent de ce natura este ea. Totul este foarte simplu atata timp cat vad ca baiatul e multumit si fericit.....restul nu conteaza!
Răspuns la discuția reevaluare program vizitare
Domnule avocat Claudiu Lascoschi
Copilul a mai trecut printr-o astfel de expertiza in urma cu un an, cand tatal a initiat procesul de stabilirea a programului . Copilul a fost chemat si audiat intr o incapere a tribunalului separat fiind si mine si de tata. O astfel de audiere ar fi asa cum am spus si eu mai sus relevanta pentru instanta. E singura solutie ...pentru ca altfel copilul nu are puterea sa spuna tatalui in fata ca nu vrea sa vina si de ce.....Evaluarea psihologica e singura solutie....Pentru ca martori dispusi sa "povesteasca" am vazut ca gaseste usor tatal..
Va multumesc
Răspuns la discuția reevaluare program vizitare
...Ma gandeam ca asta este singura cale de urmat. Numai ca aici am de impus nu numai tatalui sa respecte programul ci si copilului sa mearga la tata...si sa astept sa ma dea din nou in judecata, caz in care audierea copilului in lipsa noastra va lumina problema. Multumesc pentru raspuns
Răspuns la discuția reevaluare program vizitare
multumesc pentru raspunsul atat de prompt. Totusi am precizat mai sus ca copilul nu are curajul infruntarii tatalui....Eu m am gandit ca s-ar putea face de catre Autoritatea Tutelara sau de catre Protectia Copilului un demers..in sensul unei evaluari psihologice in care sa se afle adevarul de la copil desigur nu in prezenta mea, pe care ulterior sa o putem avea in apararea noastra....Pana acum Autoritatea Tutelara nu ne poate ajuta cu nimic, asa mi s-a spus...Copilul a mai trecut o data prin asa ceva...desi avea opt ani atunci....In fine, cert este ca intimidandu-l copilul nu l va refuza niciodata si va pleca mereu oftand sau va refuza sa mearga....Multumesc oricum. Nu stiu din ce capat sa mai abordez problema
Va rog sa ma consiliati in urmatoarea problema.Am divortat acum 5 ani. Acum un an tatal copilului, in urma unor repetate conflicte si neintelegeri a deschis actiune in instanta pentru stabilirea unui program vizitare minor, sustinand ca l am impiedicat sistematic sa si vada copilul. in fapt, copilul a fost la el in repetate randuri, in excursii etc,insa ca de obicei adevarul este dincolo de noi...In prezent el este primul care nu respecta acea hotarare judecatoreasca, nevenind sa-l ia cand trebuie si solicitand sa l duca la bunici sau in alte locuri in alte zile decat cele din program..Din dorinta de a inceta conflictele si tensiunile asupra copilului care acum are 10 ani jumatate, am acceptat aceste fluctuatii de orar, iar acum aceasta buna credinta si bunavointa a mea este luata drept slabiciune pentru ca TOT EL!!! ma ameninta cu un nou proces sau mai stiu eu ce alta actiune...sustinand ca eu sunt cea care nu respect programul si care -i obstructioneaza accesul la fiul sau..Mentionez ca este cadru didactic in scoala in care fiul nostru este elev si l vede zilnic...cu toate astea.......Ar mai fi multe amanunte si picante si adevarate si importante de spus,dar ma opresc aici pentru ca scopul meu nu este sa ma razbun pe el ci sa l scap pe baiatul meu de teroarea psihica la care il supune atunci cand il suna (cu mine refuza sa discute , doar ameninta)si cand ii cere sa si faca temele ca vine sa l ia.Copilul imi spune mereu ca nu mai vrea sa mearga acolo, dar in fata tatalui sau nu are curajul sa spuna nimic
Intrebarea mea este-Eu chiar nu pot face nimic???Trebuie sa mi oblig copilul sa se duca la tata impotriva vointei lui???
Sa-l conving folosind tot felul de argumente???Ce se intampla daca copilul refuza sa mearga??? Desigur ca in ochii lui tot eu il influentez si- l conving sa nu mearga...insa nu acesta e adevarul...Ce se poate face legal???Am fost si la Autoritatea Tutelara unde mi s-a spus sa tin cu dintii de program si sa mi conving copilul sa mearga...Oare pana la ce varsta vom fi victimele orgoliilor lui si ne vom plimba prin tribunal?