avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 600 soluții astăzi
Forum Activitate o_l

Activitate o_l

Răspuns la discuția obtinere acte uzucapiune?
miryca a scris:

O_I daca aveai ceva de intrebat puteai sa iti faci un mesaj doar al tau......
....

nu te avanta prea tare...
am intrat intr-un topic adecvat
ai fi crezut de cuviinta sa se deschisa subiecte asemanatoare?
si chiar am avut ceva de intrebat...nu stii sa citesti?
citeste la rand , nu printre randuri sau pe diagonala
Răspuns la discuția obtinere acte uzucapiune?
multumesc pt raspunsuri
am toate chitantele din 1970
pe chitante e scris numele proprietarului si se mentioneaza ca a platit tatal meu
trebuie neaparat sa-mi iau avocat de pe teritoriul localitatii unde se afla terenul? sau imi pot alege avocatul pe care-l vreau?
Răspuns la discuția obtinere acte uzucapiune?
daca mama mea a cumparat un teren, cu act de vanzare cumparare de mana, nelegalizat in anul 1982
terenul respectiv se afla in judetul constanta
proprietarul terenului avea domiciul in braila
la scurt timp dupa incheierea acestui contract de v-c proprietarul de drept a decedat si nu are mostenitori(nici frati, nici copii)
actul original de proprietate se afla in posesia mea si se poate demonstra ca impozitul pe acel teren este platit de parintii mei de atunci
numai ca terenul este folosit de parintii mei cam din 1970...dar nu au act in care sa dovedeasca asta
intre timp toti cei care sunt evidentiati pe contractul acela de mana , au decedat
eu, ca mostenitor al mamei mele pot beneficia de periada 1982-2008 pt uzucapiune?
am intrebat un avocat si mi-a spus ca perioada de uzucapiune ar fi 25 de ani
Răspuns la discuția salariu presedinte
multumesc!
am incercat sa scriu un mesaj si vad ca nu mi-a reusit
scuze
voiam sa spun ca de putin timp sediul asociatiei s-a mutat intr-o uscatorie de la o scara ce apartine asociatiei
proprietarii de pe scara cu pricina au perceput chirie de 100 lei/luna
aceasta suma s-a impartit pe cota parte tuturor apartamentelor ce apartin asociatiei,
aceasta suma este evidentiata in fisele de furnizori, iar la sfarsitul anului urmeaza sa se foloseasca la reparatii sau imbunatatiri pt scara respectiva
voiam sa aflu saca este legal, si daca aceasta suma trebuie evidentiata in listele de plata ale intretinerii sau pe alte liste si daca trebuie sa se dea chitanta separat
buna ziua!
as vrea sa va rog sa-mi spuneti daca un presedinte de asociatie de proprietari trebuie sa aiba contract de munca chiar daca are 70 de ani
si daca la 100 lei salariu brut se oresc datoriile catre buget
multumesc!