avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 242 soluții astăzi
Forum Activitate Alex12344

Activitate Alex12344

Răspuns la discuția Tâlhărie
Pai am băgat amândoi apel si eu si procuratura avocatul zice ca pe 28 e termen deci cred ca sa admis nu ?

Ana-Maria Dutescu a scris:

Cand ati avut ultimul termen de apel? Daca ati ramas in pronuntare, va puteti interesa la arhiva instantei. Sau pe portal daca stiti sa cautati. noulportal.just.ro

Răspuns la discuția Tâlhărie
Cum aflu daca sa admis apelul pai din talharie mi-a schimbat încadrarea în loviri și furt dar de furt ma achitat dupa ce a audiato pe ea

Ana-Maria Dutescu a scris:

In apelul parchetului puteti fi condamnat pt talharie, daca acesta a vizat si schimbarea de incadrare juridica.
Daca va mai intelegeati cu ea, putea sa isi retraga plangerea in apel, daca a ramas doar infractiunea de loviri si alte violente si inceta procesul penal cu totul. Cu conditia sa nu se fi admis apelul parchetului.
Nu suntem cititori in stele, depinde de instanta, dar cel mai probabil ramane asa daca e motivata bine hotararea de la fond.

Răspuns la discuția Tâlhărie
Sa bazat pe chestia ca noi am băgat un telefon la amanet eu foloseam unul de al iei si cand a mers la poliție a zis ca am talharito si dupa la judecătorie a zis ca ii ținea în aragaz si eu l-am luat

Alex12344 a scris:

Nu am crezut ca am scapat dar tinand cont ca am fost concubini până în ziua când a depus denunțul adică dimineața am plecat amândoi la muncă seara ne-am certat si ea la poliție a zis ca i am luat si telefonul si am plecat adică a zis ca am intrat cu forta la ea in casa dar noi acolo stăteam cu chirie si nu aveam cum sa intru cu forța

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Tot la fel cum cei condamnati de prima instanta scapa cu achitare in instanta de apel.

Hotararea primei instante nu este batuta in cuie si daca plecati pe ideea ca ati scapat eu cred ca faceti o greseala extrem de mare.



Răspuns la discuția Tâlhărie
Nu am crezut ca am scapat dar tinand cont ca am fost concubini până în ziua când a depus denunțul adică dimineața am plecat amândoi la muncă seara ne-am certat si ea la poliție a zis ca i am luat si telefonul si am plecat adică a zis ca am intrat cu forta la ea in casa dar noi acolo stăteam cu chirie si nu aveam cum sa intru cu forța

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Tot la fel cum cei condamnati de prima instanta scapa cu achitare in instanta de apel.

Hotararea primei instante nu este batuta in cuie si daca plecati pe ideea ca ati scapat eu cred ca faceti o greseala extrem de mare.

Răspuns la discuția Tâlhărie
Daca prima instanta ma achitat de furt cum ma poate gasi a doua instanta vinovat

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Daca a facut parchetul apel se poate ajunge si la o pedeapsa cu executare.
Incercati sa aveti mare grija in apel deoarece daca nu aveti avocat foarte bun ati putea pierde.
De regula, se cam admit apelurile parchetelor insa nu este o regula absoluta.

Răspuns la discuția Tâlhărie
Nu mai vb dar ea nu sa prezentat la judecători

Ana-Maria Dutescu a scris:

Va intelegeti acum cu fosta concubina?

Discuție Tâlhărie
Buna ziua am o intrebare am fost trimis în judecată pentru tâlhărie calificate prima instanta mi-a schimbat încadrarea în furt calificat și loviri și alte violente am fost achitat de furt ( deoarece fapta nu exista ) asa scria in hotarare si am ramas doar cu lovirile pentru pentru care mi-au dat 9 luni de suspendare dar hotararea nu era definitiva si parchetul mi-a făcut apel in curtea de apel la ce ma pot astepta pot primi o pedeapsă cu executare mentionez ca denunțul a fost făcut de fosta mea concubina amândoi avem aceeasi adresa si am locuit împreună exista si un certificat medico legal pentru 7 zile îngrijiri medicale