Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Tâlhărie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Tâlhărie

Buna ziua am o intrebare am fost trimis în judecată pentru tâlhărie calificate prima instanta mi-a schimbat încadrarea în furt calificat și loviri și alte violente am fost achitat de furt ( deoarece fapta nu exista ) asa scria in hotarare si am ramas doar cu lovirile pentru pentru care mi-au dat 9 luni de suspendare dar hotararea nu era definitiva si parchetul mi-a făcut apel in curtea de apel la ce ma pot astepta pot primi o pedeapsă cu executare mentionez ca denunțul a fost făcut de fosta mea concubina amândoi avem aceeasi adresa si am locuit împreună exista si un certificat medico legal pentru 7 zile îngrijiri medicale
Alex12344, utilizator
Va intelegeti acum cu fosta concubina?
Daca a facut parchetul apel se poate ajunge si la o pedeapsa cu executare.
Incercati sa aveti mare grija in apel deoarece daca nu aveti avocat foarte bun ati putea pierde.
De regula, se cam admit apelurile parchetelor insa nu este o regula absoluta.
Nu mai vb dar ea nu sa prezentat la judecători

Ana-Maria Dutescu a scris:

Va intelegeti acum cu fosta concubina?

Daca prima instanta ma achitat de furt cum ma poate gasi a doua instanta vinovat

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Daca a facut parchetul apel se poate ajunge si la o pedeapsa cu executare.
Incercati sa aveti mare grija in apel deoarece daca nu aveti avocat foarte bun ati putea pierde.
De regula, se cam admit apelurile parchetelor insa nu este o regula absoluta.

Tot la fel cum cei condamnati de prima instanta scapa cu achitare in instanta de apel.

Hotararea primei instante nu este batuta in cuie si daca plecati pe ideea ca ati scapat eu cred ca faceti o greseala extrem de mare.