avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 567 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Tâlhărie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Tâlhărie

Buna ziua am o intrebare am fost trimis în judecată pentru tâlhărie calificate prima instanta mi-a schimbat încadrarea în furt calificat și loviri și alte violente am fost achitat de furt ( deoarece fapta nu exista ) asa scria in hotarare si am ramas doar cu lovirile pentru pentru care mi-au dat 9 luni de suspendare dar hotararea nu era definitiva si parchetul mi-a făcut apel in curtea de apel la ce ma pot astepta pot primi o pedeapsă cu executare mentionez ca denunțul a fost făcut de fosta mea concubina amândoi avem aceeasi adresa si am locuit împreună exista si un certificat medico legal pentru 7 zile îngrijiri medicale
Ultima modificare: Duminică, 17 Februarie 2019
Alex12344, utilizator
Cel mai recent răspuns: Albert Kurtyan , Consilier juridic 09:07, 18 Februarie 2019
Va intelegeti acum cu fosta concubina?
Daca a facut parchetul apel se poate ajunge si la o pedeapsa cu executare.
Incercati sa aveti mare grija in apel deoarece daca nu aveti avocat foarte bun ati putea pierde.
De regula, se cam admit apelurile parchetelor insa nu este o regula absoluta.
Nu mai vb dar ea nu sa prezentat la judecători

Ana-Maria Dutescu a scris:

Va intelegeti acum cu fosta concubina?

Daca prima instanta ma achitat de furt cum ma poate gasi a doua instanta vinovat

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Daca a facut parchetul apel se poate ajunge si la o pedeapsa cu executare.
Incercati sa aveti mare grija in apel deoarece daca nu aveti avocat foarte bun ati putea pierde.
De regula, se cam admit apelurile parchetelor insa nu este o regula absoluta.

Tot la fel cum cei condamnati de prima instanta scapa cu achitare in instanta de apel.

Hotararea primei instante nu este batuta in cuie si daca plecati pe ideea ca ati scapat eu cred ca faceti o greseala extrem de mare.

Alte discuții în legătură

Neagravarea situatiei in propriul apel ContSters126381 ContSters126381 Am o nelamurire . La art 372 Cpp se precizeaza \" instanta de apel nu poate crea o situatie mai grava ptr cel care a declarat apel \" . Presupunand ca instanta ... (vezi toată discuția)
Costuri de judecata inalta curte PARTEVATAMATA2010 PARTEVATAMATA2010 A avut cineva un recurs la Inlata Curte pe care l-a pierdut? Cat au fost cheltuielile de judecata? La CAB au fost 200 lei per recurent. O alta intrebare: ... (vezi toată discuția)
Proces penal in apel marius909 marius909 Buna ziua, am fost achitat pe fond intr-un proces penal si urmeaza apelul. Suntem doi inculpati, eu cu achitare si celalalt cu suspendare. El va face apel ... (vezi toată discuția)