avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 614 soluții astăzi
Forum Activitate Codrinvld

Activitate Codrinvld

Din pacate, legea 54/2012, se refera strict la desfasurarea gratarelor/picnicului, pe domeniul public ori privat al statului si/sau al unitatilor administrativ-teritoriale. Nu scrie nimic de curti/gradini aflate in proprietate personala. M-ar ajuta daca este vreo lege , sa fie interzis focul in apropierea condominiilor

Cabinet de avocat "Elena Viorica Mavhima" a scris:

Legea nr. 54/2012 pentru desfasurarea activitatilor de picnic sau "legea gratarelor", desi se refera la spatiile publice, cuprinde reglemetari cu aplicabilitate generala, care privesc modul de organizare a gratarelor. Se interzice ca aceasta activitate sa se desfasoare in imediata apropiere a condominiilor, in special datorita riscului de incendiu. Puteti sesiza ISU, politia locala.

Multumesc pentru raspuns, dar m-am referit la situatia in care vecinii de la parter, care au curte personala ,privata ce apartine de apartamentul lor, daca legea le permite sau nu a face gratar, foc , fum..... avand in vedere ca toate balcoanele blocului sunt deschise, iar din cauza fumului , nu mai pot fi utilizate. Mai este si problema focului, chiar daca este facut pe proprietatea lor, nu este un spatiu amenajat, este facut cumva langa bloc, care blocul este spatiu comun...
Buna ziua. Va rog daca ma puteti ajuta cu un raspuns! Locuiesc intr-un complex rezidential de blocuri insiruite, intr-un bloc parter+ 2 etaje. Apartamentele de la parter beneficiaza de curte 10mp, proprietate personala. Intrebarea mea este, daca este voie a se face foc, gratar in acele curti, avand in vedere deranjul evident, provocat vecinilor, fum , miros . Va multumesc
Răspuns la discuția Vecini mizerabili
Multumesc pentru raspuns.
Răspuns la discuția Vecini mizerabili
A mai procedat cineva asa, sesizand DSP-ul? Si a mai rezolvat si problema?
Buna ziua. Locuiesc la bloc, iar vecinii mei , in apartamentul de langa mine, detin 5 caini, foarte murdari, o parte par a fi bolnavi. De la ei, din locuinta lor, vine un miros greu de descris, de parca ar fi murit ceva in casa aia. Pe etajul meu miroase infernal. Bineinteles ca nu ai cu cine vorbi... Asociatia de proprietari a fost informata, le-a atras atentia de mai multe ori, fara rezultat. Ce masuri legale as putea sa iau, unde as putea face o sesizare, ce pasi ma sfatuiti sa urmez. Va multumesc anticipat.