Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Gratar la bloc in curte proprietate privata. Buna ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Gratar la bloc in curte proprietate privata. Buna ziua. Va rog daca ma puteti ajuta cu un raspuns! Locuiesc ...

Buna ziua. Va rog daca ma puteti ajuta cu un raspuns! Locuiesc intr-un complex rezidential de blocuri insiruite, intr-un bloc parter+ 2 etaje. Apartamentele de la parter beneficiaza de curte 10mp, proprietate personala. Intrebarea mea este, daca este voie a se face foc, gratar in acele curti, avand in vedere deranjul evident, provocat vecinilor, fum , miros . Va multumesc
In cazul in care curtea se afla in coproprietatea fortata si perpetua a tuturor proprietarilor din complexul rezidential, gratarul, masa, scaune. etc., se pot amplasa cu acordul asociatiei de proprietari si vor putea fi folosite de toti locatarii. In situatia in care curtea apartine exclusiv proprietarilor apartamentelor de la parter, numai ei pot decide daca doresc sau nu sa monteze gratarul si tot numai ei il vor putea utiliza.
Cabinet de avocat "Elena Viorica Mavhima", Avocat
Multumesc pentru raspuns, dar m-am referit la situatia in care vecinii de la parter, care au curte personala ,privata ce apartine de apartamentul lor, daca legea le permite sau nu a face gratar, foc , fum..... avand in vedere ca toate balcoanele blocului sunt deschise, iar din cauza fumului , nu mai pot fi utilizate. Mai este si problema focului, chiar daca este facut pe proprietatea lor, nu este un spatiu amenajat, este facut cumva langa bloc, care blocul este spatiu comun...
Legea nr. 54/2012 pentru desfasurarea activitatilor de picnic sau "legea gratarelor", desi se refera la spatiile publice, cuprinde reglemetari cu aplicabilitate generala, care privesc modul de organizare a gratarelor. Se interzice ca aceasta activitate sa se desfasoare in imediata apropiere a condominiilor, in special datorita riscului de incendiu. Puteti sesiza ISU, politia locala.
Legiuitorul a impus obligativitatea ca gratar ,este permisa strict in anumite locuri special amenjate
Din pacate, legea 54/2012, se refera strict la desfasurarea gratarelor/picnicului, pe domeniul public ori privat al statului si/sau al unitatilor administrativ-teritoriale. Nu scrie nimic de curti/gradini aflate in proprietate personala. M-ar ajuta daca este vreo lege , sa fie interzis focul in apropierea condominiilor

Cabinet de avocat "Elena Viorica Mavhima" a scris:

Legea nr. 54/2012 pentru desfasurarea activitatilor de picnic sau "legea gratarelor", desi se refera la spatiile publice, cuprinde reglemetari cu aplicabilitate generala, care privesc modul de organizare a gratarelor. Se interzice ca aceasta activitate sa se desfasoare in imediata apropiere a condominiilor, in special datorita riscului de incendiu. Puteti sesiza ISU, politia locala.