avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 505 soluții astăzi
Forum Activitate Oana Maria B

Activitate Oana Maria B

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns pentru urmatoarea situatie :
O firma A platitoare de tva cu sediul in Ro,are un contract de antrepriza cu o alta firma B,platitoare de tva cu sediul tot in Ro. Obiectul contractului :prestari servicii constructii pentru o lucrarea din Germania.

Cum se factureaza in acest caz,din punct de vedere al TVA-lui ?

Buna ziua,

Avem urmatorul caz: firma romana(A) incheie un contract de prestari servicii -constructii cu o firma germana(B) ,locul prestarii fiind in Germania. Pentru acelasi proiect firma romana(A) incheie un contract de antrepriza cu o firma romana(C) . Din punct de vedere al facturarii am urmatoarele intrebari :

1. Factura emisa de A catre B este fara tva,cu mentiunea "neimpozabil in RO" ,iar cel care suporta plata tva-lui este beneficiarul B. Este corect ?
2. Factura emisa de C catre A cum se va inregistra din punct de vedere al TVA-lui?
a) se va emite cu TVA fiind vorba de 2 firme din RO chiar daca prestarea serviciului are loc in Germania?
b) se va emite fara TVA din acelasi motiv ? Daca acesta este raspunsul corect, TVA va trebui suportat de A? Va trebui sa scoata cod de TVA din Germania si sa achite TVA catre institutiile de acolo ?

Multumesc !
Multumesc! Da,aceasta era intrebarea,probabil nu m-am exprimat foarte bine. O zi buna tuturor!
Multumesc,am aflat raspunsul la intrebarea mea initiala. Aveam o informatie dar pe jumatate. Se plateste CAS daca dividendele incasate sunt mai mari decat 10 salarii minime pe economie.
Pentru firma unde sunt administrator-asociat unic,am venituri sub forma de dividende,pentru care platesc impozit. Nu am niciun alt contract sau carte de munca.
Multumesc frumos pentru raspunsul prompt.
La firma unde sunt asociat unic-administrator nu sunt si angajata. Angajata voi fi la o firma unde nu sunt nici asociat si nici administrator.
Nelamurirea mea priveste constributia CAS...mi-a spus cineva ca in cazul in care sunt asociat unic si adm la o firma,in momentul in care ma voi angaja undeva Anaf imi va impune sa platesc CAS pentru venituri din activitatea de administrator ....

marcel.damaschin a scris:

Pt fiecare contract in parte, da. Conform Codului Muncii si Codului Fiscal. Nu puteti fi adm unic la doua societati. Atat interzice legea 31/1990.

Buna ziua! Am urmatorea speta la care nu gasesc raspuns: ca si asociat unic si administrator la o SRL, ma pot angaja la o alta societate? Exista taxe care se platesc catre stat in astfel de situatii?