avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 695 soluții astăzi
Forum Activitate mihai d.

Activitate mihai d.

De acord, dar asta numai in cazul cand masina se afla in reparatie.
In cazul meu, asiguratorul refuza reparatia pana la definitivarea procesului civil iar vinovatul este interesat de lungirea acestuia, pentru ca este in interesul sau (isi pastreaza permisul).
In urma cu 2 ani, circuland pe un drum prioritar am fost lovit de cineva care nu a respectat indicatorul "cedeaza trecerea". Am fost la Politie si s-a incheiat un proces-verbal prin care vinovatul a fost sanctionat cu amenda si retinerea permisului pentru 3 luni. Eu, cu copia pv dovada de reparatie si copie asigurare RCA a vinovatului, m-am deplasat la un service auto pentru constatare si intocmire dosar de dauna. S-a intocmit dosarul si masina a intrat in reparatie. Dupa 2 zile asiguratorul a sistat reparatia pe motivul ca procesul-verbal de contraventie a fost contestat in instanta. Eu am ramas cu masina nereparata si nu pot circula. Asiguratorul a refuzat si refuza sa imi repare masina sau sa ma despagubeasca, pana la finalizarea procesului. Procesul pe fond a durat 2 ani, instanta gasindu-l pe el vinovat la fel ca politia. Acum urmeaza recursul care va dura cine stie cat timp.... Pentru toata aceasta perioada de la data accidentului si pana in prezent si pe viitor cat va dura recursul, eu nu imi pot folosi bunul propriu.
Unde si cum pot solicita penalitati sau daune pentru aceasta perioada de timp, avand in vedere ca eu nu am avut nici o vina in producerea accidentului si societatea de asigurari refuza orice dialog.