avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 463 soluții astăzi
Forum Activitate AndiCretu

Activitate AndiCretu

Buna ziua,

Pentru aceste terenuri, extravilan, curti constructii, stiti cum se poate obtine avizul Ministerului Agriculturii pentru trecerea in intravilan? Multumesc.
Buna ziua,
Incerc sa fac PUZ-ul pentru un teren (1.5Ha) si ma confrunt cu o situatie neobisnuita. O sa incerc sa explic cat mai clar:
- Terenul apare in CF ca fiind Intravilan - Curti Constructii. La Primarie insa mi-au eliberat adeverinta cum ca este Extravilan - Curti Constructii. Motivul este acela ca a facut parte dintr-o parcela mare, care avea si o casa pe ea. La dezmembrare, doar partea cu casa a ramas intravilan, restul a fost trecut in extravilan, fiind la marginea localitatii si neexistand PUZ. Presupun ca la CF nu a fost actualizata situatia.
- Ca sa pot face PUZ-ul, cei de la Ministerul Agriculturii imi spun ca trebuie sa trec terenul in Registrul Agricol, (sa modific si la CF), ca apoi sa platesc taxa de scoatere din circuitul agricol si astfel sa imi dea si ei avizul. Eu as face si tumba asta, problema este insa aceea ca in zona nu exista decat teren Pasune - iar din cate stiu, aceasta nu poate fi scoasa din circuitul agricol pentru terenurile extravilane.
Intrebarea este: exista vreo varianta sa evit trecerea in registrul agricol, si daca nu, il mai pot scoate din registru daca il trec Pasune?