avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 284 soluții astăzi
Forum Activitate ER

Activitate ER

Răspuns la discuția MOSTENIRE/SUCCESIUNE
Multumesc pemtru rapunsul prompt. Da, fratele decedat nu are urmasi si nici nu a fost casatorit. Casa a fost cumparata cu ajutorul meu de la ICRAL (dar din pacate nu am dovezi). Asa stiam si eu ca fratele doar de la mama primeste o cota mai mica. Dar cum se calculeaza? Care este metoda de calcul?
Am o intrebare in cazul in care exista 3 frati, doi dintre ei au aceeasi mama si tata, iar al treilea vine dintr-o casatorie anterioara a mamei (deci suntem frati numai de mama)exista drepturi egale intre frati?
Mai exact fratele a murit si are un apartament al lui, cumparat de el pe numele lui (nu are nici o legatura cu mostenirea de la parinti). Ce drepturi are al treilea frate (legatura doar de mama) la apartamentul in cauza? Mutlumesc.
Buna ziua,
Am gasit pe forum ca exista deja acest subiect si m-am gandit ca pot continua si eu sa pun o intrebare.
Sotul meu a lucrat la o prezentare video de cateva minute pentru o agentie de publicitate (care va da acest material unei companii cunoscute pe piata). Aceasta companie de publicitate a introdus in ctr. :
"Drepturi de proprietate intelectuala
1 Prestatorul ia la cunostinta si recunoaste faptul ca drepturile de autor si orice alt drept de proprietate intelectuala pentru idei, proiecte, modele, programe, inventii, inovatii, impreuna cu toata documentatia si materialele aferente si toate cartile tehnice, desenele, notele, rapoartele si materialele, indiferent de suport (hartie, magnetic, electronic, fotografic, video etc.) descoperite, concepute, create sau dezvoltate de Prestator pe intreaga durata a acestui Contract, si produse in executarea acestui Contract, vor fi cesionate exclusiv Beneficiarului numai pentru teritoriul României de la data la care acesta plateste Prestatorului sumele corespunzatoare serviciilor care au generat aceste drepturi de autor. Beneficiarul va deţine drepturile prevăzute in prezentul articol, cu excepţia acelor drepturi exclusiv rezervate de către un terţ şi notificate în scris de către Prestator, notificare ce va contine şi condiţiile utilizării acestor drepturi.
2 Partile inteleg si convin in mod expres ca prin prezentul Contract nu se transmit nici un fel de drepturi de proprietate intelectuala care apartin celor doua parti, inclusiv dar fara a se limita la nume si denumiri comerciale, marci de orice fel, drepturi de autor si in general orice drept de proprietate intelectuala. Toate drepturile asupra marcilor de fabricatie precum si celelalte drepturi de proprietate intelectuala legate de bunurile si serviciile care urmeaza sa fie livrate, respectiv prestate in conformitate cu prezentul Contract, vor ramane proprietatea fiecareia dintre parti, respectiv a afiliatilor acestora, dupa caz."

Sotul meu nu a fost de acord cu cele doua paragrafe mai sus si le-a cerut sa le scoata din ctr. la care Agentia de publicitatea ii raspunde:
"Financiarul spune ca cedarea drepturilor pt proprietatea intelectuala pe creatie se refera la obiectul / materialul rezultat pe care noi la randul nostru o cedam clientului. Adica ii cedam drepturi de utilizare pe material, implicit si creatie, intregul pachet este dar spre folosinta.
E ca la un spot TV: noi (agentie) venim cu ideea pe care o dezvolta furnizorul, insa clientului ii cedam drepturile sa foloseasca si ii cedam si dreptul pe creatie, adica e al lui tot pachetul.
Leaglul spune ca fara cedarea acestor drepturi, noi nu putem da clientului verde la utilizare material."

Intrebarea mea ar fi daca sotul meu este de acord cu ceea ce spun ei asta inseamna ca le da dreptul sa foloseasca ceea ce a muncit el oricand, oricum sau doar da dreptul agentiei respective sa utilizeze acel spot creat doar pentru compania respectiva fara ca pe viitor sa il prelucreze ei sau sa il utilizeze la ati clienti?
Va multumesc. Cu stima, Elena
Elis: Multumesc.

Andreea: Multumesc. Dar un avocat implica mai multe. Eu credeam ca se poate rezolva mai usor. Eu am inceput munca cand baietelul mei avea 6luni si 9zile (data nasterii 20.08.2006). Sper sa pot gasi sprijin cum pot intocmi acel dosar. Daca ma poate ajuta cineva multumesc in avans. De aceea am si apelat la acest forum.
Interesant ceea ce a facut d-na Ilina, dar intrebarea mea este daca chiar vom fi luati in seama si noi mamicile cu mai putina experienta in acest domeniu (juridic). Si daca se poate sa ne ajute cineva (adica sa ne indrume ce anume trebuie facut).