avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 311 soluții astăzi
Forum Activitate lucasergiu

Activitate lucasergiu

Răspuns la discuția Taxa discoteca
Inteleg cum functioneaza sponsorizare, dar raportat la problema pe care o am, ma ajuta sa ma incadrez la scutirea platii acelei taxe aberante?

Va multumesc.
Răspuns la discuția Taxa discoteca
Pana aici am inteles. Va multumesc.
Este o suma mare care trebuie platita, avand in vedere potentialul discotecii respective.
Daca pun taxa la intrare nu mai vine nimeni ....
Ar fi o varianta sa pun o taxa de intrare modica, sa fac un contract de sponsorizare , iar incasarile respective sa le celor cu care fac contractul de sponsorizare? In acest fel m-as incadra la scutirea de la plata taxei? (conform art. 276, pct. 182 - 183)

Va multumesc.
Răspuns la discuția Taxa discoteca
Totusi nu inteleg logica; discoteca respectiva nu imi aduce nici un venit, intrarea fiind libera; veniturile provin din vanzarile barului. Mentionez ca am platit la primaria locala taxa de "scaun". Punctul 256 se refera la impozitul pe teren iar punctul 181 se refera la antrepozit fiscal. Va rog frumos a-mi recomanda unde sa citesc sa ma lamuresc.
Mi se pare aberant sa platesc o taxa pentru o activitate care nu implica nici o incasare.

Va multumesc pentru amabilitate si raspunsul prompt.
Discuție Taxa discoteca
Va rog frumos a ma lamuri in urmatoarea problema:
Am deschis recent un bar si o discoteca, in aceeasi cladire. Intrarea in discoteca se face prin bar.
Avand in vedere ca intrarea in bar si discoteca este libera, fara taxa, trebuie sa platesc taxa conform art . 275 din legea 571/2003? Va multumesc.