avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 447 soluții astăzi
Forum Activitate Andrei_B3001

Activitate Andrei_B3001

Conform legii pensiilor 360 dacă cineva a avut niște ore la facultate (a susținut niște cursuri), dar pe acea perioada nu i s-a plătit contribuția de asigurări sociale, perioada se ia în calcul la pensie?
Multumesc frumos! Ca sa ma asigur ca am inteles corect: avand in vedere ca eu incasez chiria in lei (si contractul este facut tot in lei), eu acum in anul 2024 nu mai fac deloc declaratia unica (nici pe ceea ce s-a realizat efectiv in 2023 nici pe estimatul din 2024), asa este?
Impozitul pe chiria obținută în 2023. Cine declară și plătește impozitul pe chiria aferentă anului 2023? Chiriașul sau proprietarul?
Poate angajatorul să îmi interzică să îmi iau concediu de odihnă? Lucrez la o Casă de Pensii și am primit hârtie de la București cum că niciun salariat nu își poate lua concediu de odihnă până nu se îmbunătățește situația dosarelor de pensie. Ce pot face în situația în care concediul meu a fost deja rezervat și plătit.
Cei 200 lei neimpozabili pot fi bagati pe stat ca deducere suplimentara? Adica salariul sa ramana 3.000 lei, sa se calculeze CAS si CASS la 3.000 de lei, dar cei 200 lei sa ii introduc ca deducere suplimentara la calculul impozitului pe salariu?
Incepand cu 2023 pot sa angajez la o microintreprindere o persoana cu contract de munca cu 2 ore/zi ca fiind singurul salariat si sa raman microintreprindere? Mentionez ca persoana are mai multe contracte de munca la alti angajatori care cumulate fac mai mult de 8 ore/zi.
Daca un pensionar limita de varsta este angajat cu contract de munca intr-o firma de constructii i se calculeaza impozit, CAS si CASS? Programul meu de salarizare calculeaza si nu stiu daca este corect, pentru ca la ceilalti salariati nu calculeaza. Multumesc anticipat pentru raspuns si pentru ajutor!
La 31.12.2021 am depăsit plafonul de TVA, dar nu am observat. A observat ANAF în iulie 2022. Am primit certificat de înregistrare în scop de TVA începând cu 01.09.2022. Întrebarea mea este: ce fac pe perioada ianuarie - august 2022? Trebuie să refac evidența contabilă? În perioada aceasta aprovizionările au fost mai mari decât vânzările. Menționez și că societatea este un bar care vinde prin intermediul casei de marcat.
Cum completez formularul S1004 la un SRL care este in lichidare voluntara (fara lichidator) incepand cu 12.04.2022? Am descarcat formularul S1039, am bifat prima casuta, l-am completat, dar acum trebuie sa completez formularul S1004. Dar in formularul S1004 am pe prima coloana data de 01.01.2021 si pe cea de-a doua data de 31.12.2021. Cum fac sa imi apara anul 2022 in cele doua coloane?
Când îi fac unui pensionar încetarea contractului individual de muncă? Am un caz în care pe decizia de pensionare scrie că drepturile au fost stabilite cu 07.04.2021. Aceeași dată este trecută și la "plata drepturilor se va face începând cu". Problema este că el decizia de pensionare a primit-o pe 23.03.2022, pentru că a fost în proces cu Casa de Pensii, proces pe care l-a câștigat. În plus, el a mai lucrat până în iulie 2021.