avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 578 soluții astăzi
Forum Activitate Andrei_B3001

Activitate Andrei_B3001

La 31.12.2021 am depăsit plafonul de TVA, dar nu am observat. A observat ANAF în iulie 2022. Am primit certificat de înregistrare în scop de TVA începând cu 01.09.2022. Întrebarea mea este: ce fac pe perioada ianuarie - august 2022? Trebuie să refac evidența contabilă? În perioada aceasta aprovizionările au fost mai mari decât vânzările. Menționez și că societatea este un bar care vinde prin intermediul casei de marcat.
Cum completez formularul S1004 la un SRL care este in lichidare voluntara (fara lichidator) incepand cu 12.04.2022? Am descarcat formularul S1039, am bifat prima casuta, l-am completat, dar acum trebuie sa completez formularul S1004. Dar in formularul S1004 am pe prima coloana data de 01.01.2021 si pe cea de-a doua data de 31.12.2021. Cum fac sa imi apara anul 2022 in cele doua coloane?
Când îi fac unui pensionar încetarea contractului individual de muncă? Am un caz în care pe decizia de pensionare scrie că drepturile au fost stabilite cu 07.04.2021. Aceeași dată este trecută și la "plata drepturilor se va face începând cu". Problema este că el decizia de pensionare a primit-o pe 23.03.2022, pentru că a fost în proces cu Casa de Pensii, proces pe care l-a câștigat. În plus, el a mai lucrat până în iulie 2021.
Am in proprietate o cladire nerezidentiala. Anul acesta mi-a venit un impozit de 7.000 lei, in conditiile in care anul trecut am platit sub 300 de lei. Cu siguranta calculul nu este facut corect, pentru ca am citit HCL cu impozitele si am facut toate calculele posibile. Din pacate am platit suma, pentru ca eu am inteles de la dna. de la ghiseu ca am de plata 700 de lei, nu 7.000 lei. Se poate anula chitanta? Mi se pot da banii inapoi? Multumesc anticipat pentru raspuns.
Care este articolul din Codul Fiscal care spune ca la vanzarea a mai putin de doua masini pe an de catre o persoana fizica nu se plateste impozit pe venit? Am cumparat o masina in 2005 pe persoana fizica si acum am vandut-o unei alte persoane fizice. De de ANAF imi trimite ca am de plata impozit pe venit din moment ce eu nu mai am nicio alta vanzare auto?
Multumesc frumos!
Sporul de vechime se inmulteste cu punctajul? Sau se ia in calcul doar la calculul salariului?
Cu ce dată se completează formularul s1039? Ce trebuie să conțină arhiva zip la acest formular? Menționez că pe 09.07.2021 a început prima etapă de dizolvare/lichidare voluntara.
Multumesc frumos !
De unde pot descarca formularele pentru situatiile financiare (inclusiv anexele la ele) ale unei entitati publice? Ca nu le gasesc pe site-ul ANAF.