Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozitul pe chiria obținută în 2023.
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozitul pe chiria obținută în 2023.

Impozitul pe chiria obținută în 2023. Cine declară și plătește impozitul pe chiria aferentă anului 2023? Chiriașul sau proprietarul?
george-neagu, moderator
pentru 2023 prorietarul dar si pt 2024 daca acel chirias e persoana fizica.
IN 2024 daca avem chirias firma sau PFA impozitul il va plati chiriasul prin stopaj la sursa cand plateste chiria.
Multumesc frumos! Ca sa ma asigur ca am inteles corect: avand in vedere ca eu incasez chiria in lei (si contractul este facut tot in lei), eu acum in anul 2024 nu mai fac deloc declaratia unica (nici pe ceea ce s-a realizat efectiv in 2023 nici pe estimatul din 2024), asa este?
da asa este dpdv al impozitului. Dar dvs mai aveti obligatia completarii Declaratiei unice pentru CASS daca aveti peste plafoanele de 6/12/24 de salarii minime. ( la estimarea 2024)
Grama Cornel - Consultant fiscal, Consultant fiscal