avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 226 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozitul pe chiria obținută în 2023.
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozitul pe chiria obținută în 2023.

Impozitul pe chiria obținută în 2023. Cine declară și plătește impozitul pe chiria aferentă anului 2023? Chiriașul sau proprietarul?
Ultima modificare: Vineri, 23 Februarie 2024
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 19:46, 25 Februarie 2024
pentru 2023 prorietarul dar si pt 2024 daca acel chirias e persoana fizica.
IN 2024 daca avem chirias firma sau PFA impozitul il va plati chiriasul prin stopaj la sursa cand plateste chiria.
Multumesc frumos! Ca sa ma asigur ca am inteles corect: avand in vedere ca eu incasez chiria in lei (si contractul este facut tot in lei), eu acum in anul 2024 nu mai fac deloc declaratia unica (nici pe ceea ce s-a realizat efectiv in 2023 nici pe estimatul din 2024), asa este?
da asa este dpdv al impozitului. Dar dvs mai aveti obligatia completarii Declaratiei unice pentru CASS daca aveti peste plafoanele de 6/12/24 de salarii minime. ( la estimarea 2024)
Ultima modificare: Duminică, 25 Februarie 2024
Grama Cornel - Consultant fiscal, Consultant fiscal

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cass la venituri din chirii giurgiu lacramioara giurgiu lacramioara Buna ziua! Am pensie de boala in valoare de 1575 si am si venituri din chirii in valoare de 2100 lei pe luna.. Acum mi se impune sa platesc contributie la ... (vezi toată discuția)
Taxe la contractul de proprietate intelectuala ilin.amalia ilin.amalia Buna ziua, Am o societate care lucreaza cu colaboratori in baza contractului de proprietate intelectuala. Incepand cu 2023 ce taxe se platesc si pot fi ... (vezi toată discuția)
Am un imobil închiriat unei persoane juridice. Lucian 1987 Lucian 1987 Bună seara, Am un imobil închiriat unei persoane juridice. Conform noilor modificări fiscale ( ordonanta 115/2023 -ordonanța \"trenulet\"), impozitul ... (vezi toată discuția)