avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 339 soluții astăzi
Forum Activitate hernancattaneo

Activitate hernancattaneo

Multumesc pentru raspuns, acesta este un "extras" din cartea funciara.
Uscatoria nu apare ca si parti comune.
Eu am achizitionat-o deja gata transformata in apartament.

Adresa: Loc. XXXXX Str. XX, Nr. XX, Sc. X, Et. pod, Ap. uscătoria 4,

Părți comune: terenul, imprejmuirea , fundatiile , fatadele , peretii despartitori, planseele , invelitoarea , 2 casa scarii , 2 windfang-uri la parter, bransamentele si coloanele la instalatiile edilitare electrice , apa, canal si gaz metan.



ynocentta a scris:

In actul de achizitie ce este consemnat?
Schimbarea destinatiei unui spatiu din imobil de locuit in comun,implica parcurgerea unei proceduri speciale,concret prevazute de disp L nr 196/2018
Procedura obliga obtinetrea acordului notarial al tuturor proprietarilor din imobil care sa cedeze cota parte comuna ce le revine

Buna ziua, am achizitionat in 2019 un pod/mansarda unui bloc care este transformat intr un apartament foarte frumos. In CF apare etaj Pod , Uscatoria Nr. 4.
Exista vre o posibilitate de a transforma destinatia uscatoriei din CF intr un apartament cu toate actele in regula?
Multumesc anticipat,
Cu stima
Buna seara tuturor!

Problema si intrebarile mele sunt legate de un contract notarial cu clauza. Mai exact o promisiune bilaterala de vanzare si cumparare care am facut-o in luna octombrie anul trecut, unde am dat un avans de 30.000€ pentru o casa langa orasul Cluj.
In data de 21. Noiembrie dansii au plecat in America si mi-au predat proprietatea si de atunci locuiesc aici.
Noi ambele parti am trecut in contract termen de plata a restul baniilor de 140.000€ pana in data de 08.04.2020 adica miercurea viitoare, sau imi voi pierde avansul de 30.000€.
Eu intre timp am vandut casa mea din germania si din cauza pandemiei a durat tot procesul mai mult decat era normal si banii din germania, cu care voi achita casa in romania, imi intra doar in ultima zi din termen, adica 08.04. sau, cel tarziu o zi dupa termenul de plata.
Asta inseamna ca eu in cel mai rau caz voi intarzia cu plata o zi.
Am vorbit cu proprietarul si nu este deloc incantat si a precizat, "daca exista posibilitatea sa ma scoata afara din casa va incerca sa o faca".

In contract scrie:

"Noi, partile contractante, de comun acord, intelegem sa stabilim drept termen maxim pentru incheierea contractului de vanzare in forma autentica data de 08.04.2020, termen ce poate fi prelungit prin acordul expres a partilor."

"In ipoteza in care perfectarea in forma autentica a contractului de vanzare nu se va putea realiza din culpa promitentului-cumparator, promitentul-vanzator, la data maxima stabilita pentru incheierea contractului de vanzare in forma autentica va putea invoca rezolutionarea de plin drept a prezentei promisiuni, fara punere in intarziere sau vre o alta formalitate, partile contractante convenind ca suma platita, cu titlul de avans, in cuantum de 30.000€, sa nu se restituie de catre promitent-vanzator, aceasta din urma pastrand-o cu titlul de daune-interese.

Stiu ca exista si o lege pentru forta majora si cazul fortuit, credeti ca fac parte din rubrica asta?

Important, intr-un contract/promisiune bilaterala cu clauza este data platii sau data intrarii sumei in contul vanzatorului?
Daca voi reusi sa fac plata in ziua expirarii termenului, este in regula si indeplinita clauza din partea mea sau ma pot astepta la surprize?

Multumesc anticipat si o seara buna!

Alexander

Am inteles acum! Multumesc ca v ati luat timp pentru problema mea.
Citisem mesajul dumneavoastra abia dupa ce am compus textul anterior unde am scris informatiile
primite de la Cluj.

hernancattaneo a scris:

Eu doar va expun ce mi s a comunicat si mie, din cauza aceasta caut ajutor aici!

raluk0207 a scris:

Dupa tot ce v-am scris mai sus, dvs ati inteles ca o donatie e periculoasa....



Eu doar va expun ce mi s a comunicat si mie, din cauza aceasta caut ajutor aici!

raluk0207 a scris:

Dupa tot ce v-am scris mai sus, dvs ati inteles ca o donatie e periculoasa....

Precum v am spus, la Cluj am fost la trei notari si un avocat si fiecare mi a dat alte informatii.
Am avut toate actele la zi, am avut programare la notar care mi a expus situatia cum v am scris-o mai sus, si m a sfatuit sa fac o "vanzare cumparare ca donatia se pote ataca usor" si a cazut transcrierea din motivul acesta.
Adevarul este ca nici nu as vrea sa ma trezesc peste 20 de ani ca viitorul ei sot sau copii au pretentia de la mine sa le platesc suma apartamentului vandut anul acesta..


raluk0207 a scris:

Ati inteles totul gresit in legatura cu donatia.
1. Donatiile sunt irevocabile. Ai donat, pa la revedere. Prin exceptie o donatie poate fi revocata pentru ingratitudine, in cazuri expres prevazute de lege: atentat la viata donatorului, injurii grave, refuzul de alimente, ceea ce nu e cazul aici
2. O puteti vinde perfect legal.
Contractul de donatie este translativ de proprietate si este la fel "de act" precum vanzarea.
Diferenta consta ca la vanzare se plateste pretul, la donatie o primiti cadou.
3. Reductiunea donatiei (sau "atacatu;" in termeni populari) nu poate fi solicitata decat de parinti, copii si sot, dar numai dupa decesul donatorului si in termen de 3 ani.
Celelalte neamuri nu au nicio calitate.
Nu stiu de unde ati primit informatiile si ce informatii....


Multumesc de mesaj!
Va dati seama ca mi ar conveni sa nu ii dau cei 25.000€ . Dar decat sa raman fara o locuinta care valoreaza de 5-6 ori banii acestia am decis sa ii inmanez banii si sa ma vad in sfarsit proprietarul legal al imobilului.

"Preţul trebuie să fie, în general, în proporţie cu valoarea lucrului vândut. Părţile sunt însă libere să determine valoarea bunului şi deci preţul lui, care poate fi superior sau inferior valorii bunului ce formează obiectul vânzării.[Judecătoria Sinaia, Sentința civilă nr. 1029/2014, portal.just.ro]"

Asa inseamna ca eu pot cumpara locuinta si cu 25.000€ ?! Nu voi avea probleme cu fiscul?
Daca acum doi ani a fost tranzactia de 50.000€, exista posibilitatea sa trec si acum suma de 50 K si sa ii fac doua plati a cate 25.000€ ? (bineinteles aceeasi bani)
Sau si suma aceasta este disproportionata sumei reale?

Din cate stiu exista si o suma ( 20K?) care se poate da cash, fara a fi virata in contul ei . Daca am face contractul pe 50.000€ atunci ar ramane doar 30.000€ care trebuie sa ii platesc in contul bancar si s ar rezolva problema. Este posibil?
Multumesc mult!!!!



gi-jane2 a scris:

Nu ati avea de plata impozit pt ca suma , chiar si de 90 mii euro nu depaseste pragul de 450 mii lei sub care nu se plateste impozit pe tranzactie.
Onorariul insa il platiti la valoarea de grila.

Preţul trebuie să fie, în general, în proporţie cu valoarea lucrului vândut. Părţile sunt însă libere să determine valoarea bunului şi deci preţul lui, care poate fi superior sau inferior valorii bunului ce formează obiectul vânzării.[Judecătoria Sinaia, Sentința civilă nr. 1029/2014, portal.just.ro]

Nu ati ales varianta cea mai buna in momentul la care ati cumparat, dar asta e.
Mergeti intai si discutati cu notarul, apoi mergeti si la un avocat, poate gasiti impreuna o varianta mai buna, poate ar fi o idee un contract de dare in plata, iar 25 000 aia pe care sunteti dispus sa ii platiti, sa reprezinte diferenta dintre valoarea imobilului si datorie.
Mai exista varianta sa incercati un proces pt simulare prin interpunere de persoane, asta in cazul in care nu ati fi dispus sa mai dati aia 25000.
[ link extern ]

Multumesc de raspuns!
Ce act se poate face la notar conform
situatiei? O donatie este periculoasa din cate am inteles si vanzarea practic nu este posibila la suma de 90.000€ .

Liliana Gradinaru a scris:

Faceti, oameni buni, acte pe situatia reala de fapt... Faceti acum actul, nesimulat, fara instanta, direct la notar. E o tranzactie intre doua persoane. Folositi pentru dosarul actului juridic acte de la baza cumpararii pe numele prietenei si mergeti la o redactare la un avocat.
Totusi, vazand ca prietena nu a platit parte din imobil, exact de ce primeste ea 25000 de euro azi?
Luati actele de la baza vanzarii anterioare si mergeti sa gasiti o solutie cu actele la dv.


Multumesc frumos de mesaje si de ajutor!
Situatia a stat in felul urmator.
Cand eram plecat din tara, fata respectiva s a despartit de mine in lipsa mea si nu am mai reusit sa dau de ea doua luni de zile.
Initial a vrut sa imi sustraga locuinta , ceea ce era foarte posibil pentru ca imobilul este pe numele ei. Dar dupa multe discutii purtate cu ea, am ajuns la o intelegere ca ea sa vina sa imi transcrie locuinta pe numele meu si pentru asta ea primeste 25.000€.
Am vorbit cu avocati, am vorbit cu notari fiecare imi spune altceva.
1. Avocatul si notarul mi a spus ca nu am ce face in cazul acesta ca am inscris apartamentul de bunavoie pe numele ei si ar putea spune oricand ca a fost cadou. Ceea ce nu este adevarat pentru ca toate partiile stiau atunci inclusiv vanzatorii, agentul imobiliar si notarul ca locuinta este a mea dar asa fiind situatia am procedat cum am procedat.
Banii s au platit in contul vanzatorului de pe numele ei, alta greseala care am facut o atunci. De asemenea sunt toate (gaz,curent) pe numele ei.
Ea nu detine nici un bun, nu are avere nu are locuinte pe numele ei, decat apartamentul meu. Este tanara si are 29 de ani. Nu are copii.
In cazul donatiei, am inteles ca si daca ne certam si cad cuvinte urate, poate sa ia locuinta inapoi, ceea ce mi se pare absurd!
Eu vreau sa vand locuinta de cum o am pe numele meu, si nu stiu cat de sigura este o donatie. Daca este vandut imobilul, candva la o posibila cearta ea are posibilitatea sa imi ceara banii locuintei sau sa ma dea in judecata pentru a primi banii aceia? Sau mostenitorii ei?
Avusem o programare in ianuarie pentru a face donatia, dar primind informatiile cu o zi inainte de programare la notar, am renuntat la donatie si am cautat alte posibilitati.
Tot ce vreau este sa imi iau inapoi ce imi apartine si sa incheii capitolul acesta din viata mea.
Sunt in ceata cu legislatia romana, mai ales ca am fost la 3 notari si toti mi au spus altceva si ca daca ea vrea, eu raman fara locuinta!
Multumesc mult de ajutor!!!

Buna!
Am o problema mai delicata! Am cetatenie dubla (romana/germana si detineam doar buletin german in momentul intamplarii).
Acum doi ani am vrut sa cumpar un apartament si la notar (in momentul tranzactiei) mi s a spus ca nu se poate cu buletinul de germania ca nu am CNP primit de la Institutul de emigrari.
Eu detin si cetatenia romana dar nu avusem niciodata facut act de identitate romanesc si nevand nu se putea face tranzactia si asa ca a intervenit prietena mea (romanca) si am inscris locuinta pe numele ei.
Valoarea tranzactiei a fost de 50.000€ .

Timp de doi ani nu s a facut tranzactia din diferite motive personale si pentru faptul ca daca s ar face o donatie, o pot ataca mostenitorii ei candva.
Intre timp noi ne am despartit, dar ne am inteles ca ii dau suma de 25.000€, jumatate banii care am platit pe locuinta si ea sa imi transcrie locuinta pe numele meu.
Acum vrem sa facem tranzactia imobilului, sa o trecem pe numele meu dar suntem prinsi cu aceeasi problema, donatia se poate ataca candva si ar ramane doar varianta de vanzare cumparare care am vrea sa o facem pe 25.000€.
Problema este ca grila notariala ne face probleme cum s au schimbat legiile in 2016 ne obliga sa facem o tranzactie de 90.000 €. Ceea ce este imposibil ca trebuie virati in contul ei si 1. nu dispun de banii acestia momentan si 2. nu mai vreau surprize sa raman si fara banii aceia.
Ce posibilitate am ca sa trec locuinta pe numele meu?
Exista posibilitatea sa facem tranzactia la 25.000€ ?
Ce probleme mi ar putea face fiscul in cel mai rau caz ?

Mi ar conveni sa fac tranzactia la 25.000€ si sa platesc impozit pt suma de 90.000€ cat e trecuta in grila notariala. Nu mai exista varianta asta deloc de cand s au schimbat legiile in privinta asta?

Multumesc anticipat!