Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Modificare CF Uscatorie/Pod in Apartament
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Modificare CF Uscatorie/Pod in Apartament

Buna ziua, am achizitionat in 2019 un pod/mansarda unui bloc care este transformat intr un apartament foarte frumos. In CF apare etaj Pod , Uscatoria Nr. 4.
Exista vre o posibilitate de a transforma destinatia uscatoriei din CF intr un apartament cu toate actele in regula?
Multumesc anticipat,
Cu stima
hernancattaneo, utilizator
In actul de achizitie ce este consemnat?
Schimbarea destinatiei unui spatiu din imobil de locuit in comun,implica parcurgerea unei proceduri speciale,concret prevazute de disp L nr 196/2018
Procedura obliga obtinetrea acordului notarial al tuturor proprietarilor din imobil care sa cedeze cota parte comuna ce le revine
Multumesc pentru raspuns, acesta este un "extras" din cartea funciara.
Uscatoria nu apare ca si parti comune.
Eu am achizitionat-o deja gata transformata in apartament.

Adresa: Loc. XXXXX Str. XX, Nr. XX, Sc. X, Et. pod, Ap. uscătoria 4,

Părți comune: terenul, imprejmuirea , fundatiile , fatadele , peretii despartitori, planseele , invelitoarea , 2 casa scarii , 2 windfang-uri la parter, bransamentele si coloanele la instalatiile edilitare electrice , apa, canal si gaz metan.

ynocentta a scris:

In actul de achizitie ce este consemnat?
Schimbarea destinatiei unui spatiu din imobil de locuit in comun,implica parcurgerea unei proceduri speciale,concret prevazute de disp L nr 196/2018
Procedura obliga obtinetrea acordului notarial al tuturor proprietarilor din imobil care sa cedeze cota parte comuna ce le revine

In cartea tehnica a constructiei garantat daca apare uscatorie,reprezinta parte comuna
Dovada indubitabila o reprezinta realitatea ca dv ati achizitionat un spatiu consemnat drept uscatorie care a fost transformat in spatu cu destinatia de locuinta ,dar pentru care cel care a facut modificarea si schimbarea de detinatie nu a parcurs procedura legala
buna ziua. Ma aflu in aceeasi situatie. cred ca asa s-a intamplat si la mine : "Dovada indubitabila o reprezinta realitatea ca dv ati achizitionat un spatiu consemnat drept uscatorie care a fost transformat in spatu cu destinatia de locuinta ,dar pentru care cel care a facut modificarea si schimbarea de detinatie nu a parcurs procedura legala"

1. Raman proprietarul uscatoriei orice ar fi? 2 cum pot racorda legal la apa si canalizare? De mai mult nu am nevoie. Multumesc
pai ar fi cam greu sa ghicim ce aveti in acte

ce ati cumparat?ce scrie in extrasul de CF?