avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 308 soluții astăzi
Forum Activitate theosia2006

Activitate theosia2006

Buna ziua
Parintii mei au detinut o casa cu chirie de la primarie , eu fiind trecut in contract. In anul 2010 am plecat din tara .Intre timp ambii parinti au decedat , ultimul fiind tatal meu in anul 2018.La data cand tatal meu a decedat , contractul de inchiriere nu mai era reinnoit de 2 ani. Dupa decesul tatalui meu am anuntat primaria ca eu nu locuiesc acolo , ca nu sunt titular de contract , intre mine si ei neexistand un contract semnat . si ca trebuie sa isi preia proprietatea , pentru a nu fi ocupata ilegal de alte persoane. Acum dupa doi ani m-am trezit ca la acea adresa este o datorie de 2260 lei care mi-a fost impusa mie.Care este calea legala pentru a ataca aceasta decizie a Primariei ?

Va multumesc anticipat
va multumesc
in 2016 , cumnata mea a dat o declaratie pe propria raspundere , in care se declara de acord sa fie scoasa din contractul de inchiriere al unui imobil , apartinand primariei. Aceasta declaratie era ceruta de catre primarie , deoarece parintii ei care erau titulari de contract doreau sa cumpere acea locuinta. Intre timp ambii parinti au decedat , cererea de cumparare nu s-a mai facut , iar cumnata mea nu poate prelua contractul locuintei , desi locuieste acolo din 1984 , deoarece nu mai figureaza in contractul anterior de inchiriere.
intrebare: se poate revoca declaratia notariala , deoarece scopul pentru care a fost eliberata nu s-a produs? si care ar fi metoda legala prin care cumnata mea , poate prelua acest contract , avnd in vedere ca atat ea cat si familia ei locuiesc la acea adresa si nu au alta locuinta.

Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția executare silita contract orange?
multumesc
Răspuns la discuția executare silita contract orange?
hartia primita suna cam asa:
prin prezenta notificare , va instiintam ca la data de 05/06/2019 , inregistrati catre soc EOS KSI SRL , o datorie de 927,23 ron , consecinta a nerespectarii contractului de servicii incheiat cu orange sa.
dat fiind faptul ca in mod deliberat nu ati acceptat solutiile oferite pana acum pentru a rezolva pe cale amiabila aceasta situatie , EOS KSI , intentioneaza sa intreprinda toate masurile necesare in vederea demararii proc de executare silita.
daca in termen de 5 zile de la prezenta somatie nu veti achita suma , se va proceda la initierea procedurii judiciare si de executare silita in tem art 652 , 734 din codul de proc civila.

Nu este specificat data la care a fost facut contractul, doar un numar de abonat , si nu stiu cum as putea sa aflu cu acest numar detaliile despre acest contract.

va multumesc
sunt plecat din tara din 2010 si am revenit de doua ori la inmormantarea parintilor.
am fost anuntat ca am primit de la EOS , pe adresa parintilor mei , o scrisoare ca am de achitat suma de 932 ron , pentru o datorie la un contract orange , in caz de neplata se va face executarea silita.
Cand am plecat in 2010 , aveam cartela orange prepay , nu contract , iar adresa de pe buletin nu este aceeiasi cu cea pe care a venit aceasta somatie.
imi puteti va rog da un sfat legat de aceasta problema?
va multumesc anticipat
Buna Ziua
Daca sunteti amabili ,as dori as dori un raspuns legitim la problema mea:
in 2015 am obtinut hotararea de divort definitiva si irevocabila .
Din 2010 lucrez in UK si sunt mama singura cu copil minor la scoala aici si nu am prea avut timp si resurse financiare pentru deplasari in tara.
In 2017 Cartea De identitate a expirat si desi am fost inaintea datei de expirare la Ambasada Romana din Londra , pentru eliberarea unui pasaport , nu am reusit sa il obtin deoarec figuram in baza de date ca divortata .
Acum as dori sa plec in Romania sa imi obtin hotararea judecatoreasca , si noua Cartea de identitare .Mentionez ca in hotararea judecatoareasca este mentionat faptul ca am cerut schimbarea numelui de familie , revenind la numele de dinainte de casatorie.
Stiu ca sunt mai multi pasi de urmat:
1. obtinerea unui titlu de calatorie , dar pe ce nume il voi obtine?
2. autentificare si legalizare hotarare divort , dar voi putea rezolva aceasta cu titlul de calatorie?
3. Deoarece nu am pe nimeni in Romania , si nu am unde sa imi fac domiciliul legal , voi putea obtine o noua carte de identitate?


va multumesc anticipat