avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 138 soluții astăzi
Forum Activitate Veerooniicaa

Activitate Veerooniicaa

Răspuns la discuția Recuperare bani produs returnat
Nu m-am uitat la ambalaj când l-am primit pentru ca nu mi-a trecut prin cap ca ar putea fi defect. Niciodată nu am inspectat ambalajul când am comandat ceva online.Ne-am uitat doar la televizor, în prezenta curierului, după ce l-am scos din cutie și nu apărea sa fie spărturi la ecran. Spartura s-a văzut DUPĂ ce l-am pus în priza. Am fotografiat televizorul băgat și scos din priza, unde se poate vedea acest lucru: prezenta spărturii doar când e în priza. Proces verbal nu am încheiat cu nimeni deoarece totul părea în ordine. Am semnat doar de primire și am sunat imediat ce am constat ca e stricat, curierul care plecase de câteva minute de la poarta,pentru a-l returna. Mulțumesc pentru răspuns. O seara buna!
Bună ziua. Ma puteți ajuta și pe mine cu recuperarea banilor unui produs cumpărat online și primit defect și spart? Pe scurt, am cumpărat un televizor online , la primire, în fata curierul de la fan courier părea în regula dar când am ajuns în cada și l-am conectat la priza am observat ca nu se deschide și în coltul din stânga ecranul spart. Spartura s-a văzut numai după ce a fost pus în priza. Curierul nu a vrut sa mi-l primească înapoi deoarece politica lor nu permite sa stea pentru a-l verifica dacă funcționează. Cei de l-a domo, site ul de unde am cumpărat, m-au obligat sa trimit televizorul prin courier, pe banii mei, în urma cererii de retur a produsului pe care am făcut-o, motivând ca nu au front office. După ce l-am trimis EXACT CUM L-AM PRIMIT, PRIN ACELAȘI COURIER, ÎN ACELAȘI AMBALAJ, am primit răspuns ca produsul este devalorizat 100% și, prin urmare, sa vin și dă-mi ridic produsul spart și defect. Atât, Am pierdut și banii și televizorul. Ma puteți ajuta cu un sfat, sau ce trebuie sa fac sa îmi recupera banii? Menționez ca produsul a fost trimis în cele 14 zile, cât prevede termenul legal, și cu toate astea mi s-au cerut explicații și dovezi, toate numai prin e-mail, telefonic fiind imposibil sa iau legătura cu cineva. Mulțumesc.