avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 656 soluții astăzi
Forum Activitate Mariuspirvulescu

Activitate Mariuspirvulescu

Antecotractul pe 9 la suta din proprietate la pretul de un leu

raluk0207 a scris:

O fi o practica a notarilor, dar destul de izolata si nu neaparat corecta. Faptul ca legea nu interzice nu inseamna ca este ok sa se intocmeasca. Pe principul asta, s-ar incheia orice fel de act.
In cazul dezvoltatorilor imobiliari, acestia sunt proprietarii terenului.
Si care e noima incheierii unui antecontract care nu poate fi notat? Practic urmeaza acelasi regim ca inscrisurile sub semnatura privata.

Dacă nu exista cadastru și intabulare pot face un precontract de vînzare cumpăr
Răspuns la discuția Succesiune
Deci fizic vorbind cine împarte reactiile din proprietate adica cine hotărăște de aici pînă aici este fractura ta de teren și așa mai departe pt toti coindivizar

raluk0207 a scris:

Juridic, se calculează în fractii, nu în procente.
Fiecare coindivizar este proprietar exclusiv pe cota sa (din tot).
Ca atare, o poate vinde fără acordul celorlalți, urmând ca persoana care cumpara să rămână în indiviziune cu ceilalți, în locul vânzătorului.

Răspuns la discuția Succesiune
Intrebarea este cine si cum face fractionarea adica cine stabilește buc asta e ta asta e celuilalt și a.m
departe

raluk0207 a scris:

Juridic, se calculează în fractii, nu în procente.
Fiecare coindivizar este proprietar exclusiv pe cota sa (din tot).
Ca atare, o poate vinde fără acordul celorlalți, urmând ca persoana care cumpara să rămână în indiviziune cu ceilalți, în locul vânzătorului.

Răspuns la discuția Succesiune

Mai precis un proprietar are 40 La suta altul40 si doi cîte 10 la suta cum isi alege fiecare bucata care ii revine
Mariuspirvulescu a scris:

Proprietatea este indiviza si are 4 proprietari in atare situatie ce vinde procente sau teren fizic ca poate bucata de teren pe care îl vrea sa l vîndă îl vrea si alt copropietar.

Mariuspirvulescu a scris:

Deci poate înstrăina procente nu si teren fizic


adrianacernat a scris:

Din cate inteleg din intrebarea dumneavoastra, da, poate instraina cota parte detinuta din imobilul coproprietate.





Răspuns la discuția Succesiune
Proprietatea este indiviza si are 4 proprietari in atare situatie ce vinde procente sau teren fizic ca poate bucata de teren pe care îl vrea sa l vîndă îl vrea si alt copropietar

Mariuspirvulescu a scris:

Deci poate înstrăina procente nu si teren fizic


adrianacernat a scris:

Din cate inteleg din intrebarea dumneavoastra, da, poate instraina cota parte detinuta din imobilul coproprietate.



Răspuns la discuția Succesiune
Deci poate înstrăina procente nu si teren fizic


adrianacernat a scris:

Din cate inteleg din intrebarea dumneavoastra, da, poate instraina cota parte detinuta din imobilul coproprietate.

Discuție Succesiune
Dacă proprietatea este individ a si are 4 proprietari unul din ei poate sa si vîndă partea fără acordul celorlalți și fără o împărțire amiabilă a proprietății.cu ceilalți 3 proprietari
Discuție Afectiune ap
Am o casa in comuna Posesti Prahova și primaria a adus apa in comuna dar pe mine mă omis ce pot sa fac sa am si eu apa potabilă Precizez ca primarul comunei zice ca nu am fost in proiect



Discuție Ma deranjeaza
Visa vie de blocul în care stau este o curte cu 2 cîini care latră toată noaptea si nu pot sa dorm pot face ceva in acest sens?