Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Dacă proprietatea este individ a si are 4 proprietari unul din ei poate sa si vîndă partea fără acordul celorlalți și fără o împărțire amiabilă a proprietății.cu ceilalți 3 proprietari
Din cate inteleg din intrebarea dumneavoastra, da, poate instraina cota parte detinuta din imobilul coproprietate.
Deci poate înstrăina procente nu si teren fizic

adrianacernat a scris:

Din cate inteleg din intrebarea dumneavoastra, da, poate instraina cota parte detinuta din imobilul coproprietate.

Proprietatea este indiviza si are 4 proprietari in atare situatie ce vinde procente sau teren fizic ca poate bucata de teren pe care îl vrea sa l vîndă îl vrea si alt copropietar

Mariuspirvulescu a scris:

Deci poate înstrăina procente nu si teren fizic

adrianacernat a scris:

Din cate inteleg din intrebarea dumneavoastra, da, poate instraina cota parte detinuta din imobilul coproprietate.

Mai precis un proprietar are 40 La suta altul40 si doi cîte 10 la suta cum isi alege fiecare bucata care ii revine
Mariuspirvulescu a scris:

Proprietatea este indiviza si are 4 proprietari in atare situatie ce vinde procente sau teren fizic ca poate bucata de teren pe care îl vrea sa l vîndă îl vrea si alt copropietar.

Mariuspirvulescu a scris:

Deci poate înstrăina procente nu si teren fizic

adrianacernat a scris:

Din cate inteleg din intrebarea dumneavoastra, da, poate instraina cota parte detinuta din imobilul coproprietate.

Juridic, se calculează în fractii, nu în procente.
Fiecare coindivizar este proprietar exclusiv pe cota sa (din tot).
Ca atare, o poate vinde fără acordul celorlalți, urmând ca persoana care cumpara să rămână în indiviziune cu ceilalți, în locul vânzătorului.