avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 660 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Dacă proprietatea este individ a si are 4 proprietari unul din ei poate sa si vîndă partea fără acordul celorlalți și fără o împărțire amiabilă a proprietății.cu ceilalți 3 proprietari
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 12:20, 2 Octombrie 2019
Din cate inteleg din intrebarea dumneavoastra, da, poate instraina cota parte detinuta din imobilul coproprietate.
Deci poate înstrăina procente nu si teren fizic


adrianacernat a scris:

Din cate inteleg din intrebarea dumneavoastra, da, poate instraina cota parte detinuta din imobilul coproprietate.

Proprietatea este indiviza si are 4 proprietari in atare situatie ce vinde procente sau teren fizic ca poate bucata de teren pe care îl vrea sa l vîndă îl vrea si alt copropietar

Mariuspirvulescu a scris:

Deci poate înstrăina procente nu si teren fizic


adrianacernat a scris:

Din cate inteleg din intrebarea dumneavoastra, da, poate instraina cota parte detinuta din imobilul coproprietate.




Mai precis un proprietar are 40 La suta altul40 si doi cîte 10 la suta cum isi alege fiecare bucata care ii revine
Mariuspirvulescu a scris:

Proprietatea este indiviza si are 4 proprietari in atare situatie ce vinde procente sau teren fizic ca poate bucata de teren pe care îl vrea sa l vîndă îl vrea si alt copropietar.

Mariuspirvulescu a scris:

Deci poate înstrăina procente nu si teren fizic


adrianacernat a scris:

Din cate inteleg din intrebarea dumneavoastra, da, poate instraina cota parte detinuta din imobilul coproprietate.





Juridic, se calculează în fractii, nu în procente.
Fiecare coindivizar este proprietar exclusiv pe cota sa (din tot).
Ca atare, o poate vinde fără acordul celorlalți, urmând ca persoana care cumpara să rămână în indiviziune cu ceilalți, în locul vânzătorului.

Alte discuții în legătură

Vanzare imobil cu cota indiviza am un certificat de mostenitor ... Filia Filia Vanzare imobil cu cota indiviza Am un certificat de mostenitor unde suntem trecuti doi frati cu drept de proprietate, cota indiviza 11/16 din casa aflata pe ... (vezi toată discuția)
Diferență dintre partaj și dezmembrare VelvetVamp01 VelvetVamp01 Puteți să îmi spuneți, vă rog, care este diferența dintre partaj și dezmembrare? Rog răspuns urgent! (vezi toată discuția)
Mostenire- cum sa procedez sa-mi pastrez jumatatea rududoo rududoo Buna ziua, Impreuna cu fratele meu suntem mostenitorii unei case(din paianta)+ depeninta si curte ( aprox 25 ari) intravilan intr-o comuna din jud. Olt. ... (vezi toată discuția)