avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 292 soluții astăzi
Forum Activitate Aryrem

Activitate Aryrem

salut pai ia nui la pensie ce talon ca nu are talon deoarece nu are cei 15 ani cotizatii deasta am intrebat se poate cumpara diferenta lunar sau trimestrial si sa presupun ca ar merge lunar din momentul faceri contractului de achitare lunar ...pt cei 3 ani sa zicem i da atunci sau dupa ce achiti suma toata adica sa mearga sub forma de contract lunar sa achite

Etsy123 a scris:

Se poate plăti toată suma sau în rate lunare , cel mai bine ar fi sa mearga la Casa teritoriala de pensii cu toate actele unde i se v-a calcula cât ar mai fi de plata și opțiunile pe care le are . V-a primi pensia minima la care se adauga un ajutor social , în total 1125 Ron . După definitivarea actelor , v-a putea beneficia și de asigurare medicala ca pensionar , trebuie doar sa se înscrie la un medic de familie dacă nu are deja unul . O sa aibă nevoie de talonul de pensie și actul de identitate .

buna ziua vin si eu cu o intrebare ..
mama mea are 64 de ani si are 12ani si 7 luni cotizati pt pensie vreu sa cumpari ani pt a ajunge la stagiul minim nedumerirea mea este pot plati lunar trimestrial.sau total suma
la limita de varsta

Cornel Vasile a scris:

Despre ce pensionare este vorba?

da este emisa in data de 4/2/20212 ....dar el poate mai lucra in continuare sau trebuie sa specifice cu inchiderea contractului de munca la casa de pensii

Carp Mircea a scris:

Datele nu sunt prea clare.
Decizia este emisa si comunicata de casa locala.
In aceste conditii nu are ce cauta el la casa locala.
In decizie se face mentiunea:
-Plata drepturilor se va face incepand cu data de ...............
Incepand cu acea data este calculata pensia si pusa in plata.

buna ziua o intrebare pt tatal meu ia venit decizia pt pensie acum 2 zile si in decizie spune ca este din 4/02/2021 adica de atunci este calculata ...si mai am o intrebare in cat timp trebuie sa ajunga la casa de pensi sa spuna de decizie e o perioada anume ..
Dosar 2110/E/2018. Ce dosar este ca nul găsesc in nici o ramura de dosare adică nu Shtiu despre ce înseamă ce este
Răspuns la discuția Custodie copil


CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Da, trebuie să aveți 8n vedere tot ce s-a scris pana acum.
Faptul ca minora este înscrisă la grădiniță va ajuta.
Locuieste cu dvs. sau cu bunica paternă?

Mutatia fetitei este unde am eu adresa de pe buletin dar la gradinita este la tara neavand timp cu lucrul ajung doar vinerea la tara si plec lunea dar vb la telefon cu ea in fiecare zii de 3. 4 ori pe zii ...
Răspuns la discuția Custodie copil
Trimite da sa o anunt eu ca are o fata si ea si trebuie intretinuta ultima data a trimis in februarie nu luna de luna ca-mi zice ca nu are bani


Pai si cum pot face amanare la proces?
Răspuns la discuția Custodie copil
Fetita am inscriso la gradinita la tara mama mea are grije de ia deoarece eu lucrez ...si in toate activitatile sunt prezent pentru fata ..
Discuție Custodie copil
Buna seara am si eu o intrebare care ma tot macina ....si daca se poate da un raspuns cat mai pe intelesul meu .....am o fetita in varsta de 5 ani.. Mama fetite nefiind casatoriti am locuit impreuna pana la varsta de 2 ani si cateva luni ale fetitei la care ea a plecat in spania la munca din spusele ei in prima luna toate frumoase dupa care mia spus ca ea nu mai vine acasa ca sia gasit pe alcineva acolo fiind cu el si la ora actuala acum cateva zile in urma ma trezit cu ea cami zice ca m da in judecata ca vrea fetita sa o ia in spania ce as putea face ..