avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 218 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... buna ziua vin si eu cu o intrebare .. mama mea are 64 ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

buna ziua vin si eu cu o intrebare .. mama mea are 64 de ani ...

buna ziua vin si eu cu o intrebare ..
mama mea are 64 de ani si are 12ani si 7 luni cotizati pt pensie vreu sa cumpari ani pt a ajunge la stagiul minim nedumerirea mea este pot plati lunar trimestrial.sau total suma
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 09:29, 28 Iulie 2023
Mai puteți plăti toată suma retroactiv, doar până pe 31 iulie 2023.
Grăbiți-vă că luni e ultima zi, mai puteți cumpăra mâine (vineri) și luni.

În rate lunare la zi, se va putea cumpăra în continuare, dar va pierde aproape 3 ani când ar fi putut beneficia de pensie. Deci e mai avantajos pentru ea să iasă la pensie începând cu august 2023, să se bucure de pensie.

Pensia nu se acordă retroactiv, ci de la data depunerii cererii și actelor de pensionare.
Ultima modificare: Joi, 27 Iulie 2023
Dapix, utilizator
Se poate plăti toată suma sau în rate lunare , cel mai bine ar fi sa mearga la Casa teritoriala de pensii cu toate actele unde i se v-a calcula cât ar mai fi de plata și opțiunile pe care le are . V-a primi pensia minima la care se adauga un ajutor social , în total 1125 Ron . După definitivarea actelor , v-a putea beneficia și de asigurare medicala ca pensionar , trebuie doar sa se înscrie la un medic de familie dacă nu are deja unul . O sa aibă nevoie de talonul de pensie și actul de identitate .
salut pai ia nui la pensie ce talon ca nu are talon deoarece nu are cei 15 ani cotizatii deasta am intrebat se poate cumpara diferenta lunar sau trimestrial si sa presupun ca ar merge lunar din momentul faceri contractului de achitare lunar ...pt cei 3 ani sa zicem i da atunci sau dupa ce achiti suma toata adica sa mearga sub forma de contract lunar sa achite

Etsy123 a scris:

Se poate plăti toată suma sau în rate lunare , cel mai bine ar fi sa mearga la Casa teritoriala de pensii cu toate actele unde i se v-a calcula cât ar mai fi de plata și opțiunile pe care le are . V-a primi pensia minima la care se adauga un ajutor social , în total 1125 Ron . După definitivarea actelor , v-a putea beneficia și de asigurare medicala ca pensionar , trebuie doar sa se înscrie la un medic de familie dacă nu are deja unul . O sa aibă nevoie de talonul de pensie și actul de identitate .

Am spus destul de clar ca v-a beneficia de asigurare medicala după ce v-a deveni pensionara , nu știu ce nu ati înțeles , normal ca v-a primi și talon de pensie în fiecare luna . Pentru celelalte nelămuriri v-a răspuns deja d-nul Dapix .
Aveți aici detaliile și pașii despre cumpărarea vechimii în muncă:

www.avocatnet.ro/articol_560...
www.avocatnet.ro/articol_560... ,

Nu trebuie neapărat să vă grăbiți, deocamdată se poate face contract până în 31 august:
Actualele reguli pentru plata retroactivă la pensii ar trebui să se aplice până la 1 septembrie 2023, iar ulterior, mecanismul ar fi trebuit să fie accesibil prin noua lege a pensiilor (Legea 127/2019), doar că aplicarea noii legi a pensiilor a fost amânată din nou și aceasta se va aplica abia din ianuarie 2024. Probabil că, în următoarea perioadă, autoritățile vor remedia această situație.


Plata se poate face fie integral la semnarea contractului, fie în tranșe lunare, însă mama va beneficia de pensie doar când plata pentru vechimea care îi lipsește va fi achitată în întregime.

Alte discuții în legătură

Buna ziua! recent am fost pensionat de invaliditate. am primit ... MeszarosM MeszarosM Buna ziua! Recent am fost pensionat de invaliditate. Am primit prima indemnizatie pe doua luni dar nu scrie niciunde cat e pensia lunara ? De unde pot sa aflu ... (vezi toată discuția)
Azi am primit răspunsul de la casa județeană de pensie că ... marian19 marian19 Azi am primit răspunsul de la Casa Județeană de Pensie că nu intrunesc 15 ani de cotizare, ci doar 12 ani și 5 luni și nu beneficiez de pensie pentru ... (vezi toată discuția)
Cumpărare vechime în ultimul an de liceu Nicoleta_Bacau Nicoleta_Bacau Bună ziua, Am terminat liceul (12 clase) la zi în 24 iulie 1986 la vârsta de 18 ani și 11 luni, fiind data la scoala la vârsta de 7 ani si o luna. Pt ... (vezi toată discuția)