avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 145 soluții astăzi
Forum Activitate Edu13

Activitate Edu13

Răspuns la discuția Acoperis Sarpanta
Pe acel bloc sunt facute acoperisuri in mai multe etape, cel mai probabil de catre vecini in functie de cum s-au inteles. Cand sora mea a cumparat apartamentul acoperisul era deja construit, de fostul proprietar.
Buna ziua. Acum 10 ani sora mea a cumparat un apartament la etajul 4, prevazut cu sarpanta construita de fostul proprietar impreuna cu vecinul de langa. Nu stiu in ce conditii s-a construit acoperisul si daca exista un aviz de constructie. Apartamentul este nelocuit si nemobilat. Acoperisul s-a deterioarat intre timp si au aparut infiltratii... Am reparat partea apartamentului cu carton bitumat si infiltratiile s-au oprit pe tronsonul pe care este apartamentul. Anul acesta au inceput sa zboare coli de tabla din acoperis pe partea apartamentului. Am incercat o reparatie provizorie pana la o viitoare solutie. Sora mea este dispusa sa plateasca reparatia acoperisului pe partea apartamentului. Prima intrebare este cum trebuie sa procedeze? Sa se adreseze asociatiei sau sa repare singura?

O alta problema este ca o vecina de la etajul 3 si care nu este de pe partea apartamentului se plange ca ii curge apa in casa si ca ar fi din cauza acoperisului! Mie personal, nu mi se pare ca s-ar infiltra din partea apartamentului sorei mele deoarece, cum am explicat mai sus, eu deja am izolat cu carton bitumat chiar doua straturi. Cum ar trebui sa procedez si cu aceasta problema? Sa anunt administratorul asociatiei sa vina sa constate problema si sa imi ofere o solutie sau o expertiza?