avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 352 soluții astăzi
Forum Activitate mihaela3012

Activitate mihaela3012

Răspuns la discuția Garantie Laptop
Am un leptop Acer in perioada de garantie.L-am dus la firma Scop Computers pentru reparat.Este la ei de 24 de zile.Ma tot amana.In certificatul de garantie nu scrie in cate zile ar trebui sa-mi rezolve problema.Poate sa imi spuna cineva cat timp este legal sa imi tina acest leptop la reparatii?Va multumesc
Intr-un proces de succesiune mi-a revenit o sulta de 35.000.Tribunalul nu a dat un termen in care sa imi fie platita aceasta sulta iar Hotararea este definitiva saptamana viitoare cand se termina cele 15 zile.Exista undeva in lege un termen pentru sulta?Sau imediat dupa ce Hotararea devine definitiva pot sa ma duc la Executor judecatoresc?Cam care sunt onorariile pentru executori?
Nu am facut nici o plata partiala sau vreun proces verbal, singurul lucru a fost sa le trimit azi o hartie prin fax sa le cer sa copie dupa contractul cu connex sa vad daca e semnat de mine si dupa facturi.Pentru ca stiu ca in aceea perioada se faceau multe contracte false la connex si am vrut sa vad semnatura mea. Cred ca asta nu inseamna ca am facut o recunoastere a debitului nu?Atunci daca datoria este de atatea ani nu au ce sa imi faca?
Nu am platit nimic de mai bine de mai bine de 5 ani dar am inteles ca datoria nu se poate prescrie daca ei trimit cate o instiintare din an in an se ia din nou de la zero.
AM primit si eu o scrisoare de la aceasta firma [EDITTA] cum ca as avea urmatoarea datorie:
debit principal 486.07 ron
penalizari 486.07 ron
dobanda legala 599.25 ron
taxa de reziliere 523.22 ron.
Aceasta pare a fi dadoria de la un abonament [EDITAT] pe care l-am avut acum 5-6 ani pe care mi l-au oprit la un moment dat. AM facut greseala(cred) sa le trimit un fax sa le spun sa imi trimita copie dupa contractul de la connex si facturile neplatite pentru ca nu stiam ca exista facturi neplatite.
Ce ma sfatuiti sa pletesc aceasta datorie intregral si ce inseamna penalizari , dobanda legala si taxa de reziliere..
va multumesc