avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Activitate Dima Ana

Activitate Dima Ana

In primul rand va multumesc pentru raspunsurile date. Am citit de curand ca persoanele licentiate in drept isi pot reprezenta rudele de pana la gradul IV inclusiv in fata instantei. As putea eu in calitate de nepoata a reclamantei sa o reprezint legal in baza unui mandat autentificat la notar, eventual? Am o diploma in drept insa nu am profesat deocamdata, de aceea as avea nevoie si de ajutorul unui avocat (ca si consultanta oficiala, desigur).
La sfarsitul anului trecut matusii mele i-au fost incalcate mai multe drepturi cu privire la viata personala, a demnitatii umane, dreptul la propria imagine, de catre postul de televiziune Antena 1, care a difuzat o stire prin care prezenta aspecte false cu privire la sinuciderea unchiului meu precum si cateva poze folosite fara acordul ei. Am formulat o sesizare la C.N.A. iar in urma deciziei nr.227 din 19.02.2019 au fost somati sa isi ceara scuze in mod public in cadrul unor emisiuni transmise la ore de maxima audienta. Pentru noi acest lucru nu a fost suficient si am dori sa indreptam o actiune civila pentru solicitarea si a unor daune morale de la parata Antena TV Group SA. Ma puteti ajuta, va rog, cu cateva sfaturi daca este intemeiata actiunea noastra si daca da, am avea nevoie de recomandarea unui avocat sau consilier juridic.