avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 242 soluții astăzi
Forum Activitate Daniela40

Activitate Daniela40

Buna seara,
Multumesc pentru invitatie.
Mi se pare o initiativa extrem de interesanta.
Pe termen scurt, ar insemna o responsabilizare a cetatenilor.
Pe termen lung, mie mi se pare ca poate in felul acesta, s-ar mai schimba ceva in bine in tara asta.....poate am mai iesi din aceasta amorteala sinucigasa, vorba unui coleg de mai sus "Degeaba merg, ca si-asa iese cine trebuie!".
Pe de-alta parte insa, nu cred ca va veni prea curand o mare de justitie si dreptate in Romania, in care toata lumea se va inrola in apararea idelurilor sociale si in care vom trai o asa numita "pace sociala".
Spune o vechi proverb chinez ca "O calatorie de o mie de pasi incepe cu primul pas" eu zic ca noi, ca juristi putem si suntem obligati sa facem primul pas.
Este vorba intr-adevar de infractiunile de inselaciune, fals si uz de fals in mod continuat.

Parerea mea este ca Ares_3 are perfecta dreptate.
De asemenea si Justitiarul7.

Domiciliul este locuinta principala in Romania a detinatorului cartii de identitate, locuinta de la adresa inscrisa pe cartea de identitate.
Rezidenta arata locul din alta tara unde sta persoana - cetatean roman - temporar cu acordul autoritatilor acelui stat; permisul de rezidenta trebuie reinnoit periodic.

Per a contrario, rezidenta este deci un drept de sedere temporara, iar nu permanenta.
Permanent este domiciliul.

Nu inteleg deloc de ce i-a fost respins dosarul.
La Politie in mod sincer va spun, ma astept la orice - a se intelege de rau, nu de bine.
Vorba profesorului meu de criminalistica Emilian Stancu "Ideea ia forma capului in care intra".