avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Activitate merishor

Activitate merishor

Eu, firma, am incheiat un contract de prestari-servicii cu un PFA. Cealalta parte, PFA-ul, depune cerere de reziliere unilaterala cu preaviz. Pot eu sa renunt la termenul de preaviz stipulat in contract in caz de denuntare unilaterala, sau sunt tinut de el? Este sau nu in favoarea mea acel termen? Trebuie sa motivez renuntarea la preaviz?
Multumesc
In cazul concedierii salariatului din motive neimputabile lui, preavizul reprezinta un drept al acestuia. Chiar daca se acorda compensarea cu un salariu pe o luna, eu consider ca aceasta nu compenseaza neacordarea preavizului. Prin neacordarea preavizului si acordarea unui salariu compensatoriu, salariatul ramane privat de anumite drepturi (vechimea in munca pentru luna preavizului, concediul de odihna aferent lunii preavizului s.a.m.d.).
Cunoasteti prevederi similare in alte CCM-uri cu ale acestui CCM, sunt legale, sau chiar mai mult, ITM preia decizii de incetare CIM prin concedierea salariatului din motive neimputabile acestuia cu acordarea unui salariu compensatoriu, dar fara acordarea preavizului?
Multumesc.
Un articol din CCM al unitatii prevede:
"(1)- Concedierea salariaţilor pentru motive neimputabile lor va fi precedată de o perioadă de preaviz de 30 de zile calendaristice.
(2)- În perioada de preaviz salariaţii au dreptul să absenteze 4 ore pe zi de la programul normal de lucru al societăţii, pentru a-şi căuta un loc de muncă, fără ca aceasta să afecteze salariul şi celelalte drepturi. Orele absentate se pot acorda prin cumul în condiţiile stabilite de angajator.
(3)- În cazul în care unei persoane i se desface contractul de muncă fără să i se acorde preavizul de la alin.2 aceasta are dreptul la o indemnizaţie egală cu salariul de bază pe o lună avut la data desfacerii contractului.
(4)- La disponibilizarea salariatilor din motive neimputabile lor,unitatea va acorda o compensatie de cel putin un salariu lunar , in afara drepturilor cuvenite la zi."
Este aplicabil alin.3 al acestui articol?
Multumesc.
Am o nelamurire: daca la data comunicarii deciziei de pensionare anticipata la cerere angajatul este in concediu medical, se poate desface CIM cu art. 56 lit d C Muncii, sau trebuie sa astept pana se intoarce din concediul de boala?
Multumesc.
Multumesc pentru raspuns, Instantlife. Procedura de cercetare disciplinara o desfasuram astfel: seful de departament al angajatului care a savarsit abaterea, sesizeaza in scris printr-un referat pe DG despre cele intamplate si propune cercetarea disciplinara. DG emite in baza acestui referat decizie de declansare cercetare disciplinara si numire comisie disciplinara. Comisia in urma anchetei intocmeste un proces-verbal de propunere sanctiune catre DG. DG emite decizia de sanctionare. Nedumerirea mea priveste momentul declansator al termenului de 30 de zile. in concret, este referatul sefului de departament al angajatului care a savarsit abaterea, procesul-verbal al comisiei, sau orice document prin care angajatorul poate lua la cunostinta despre fapta care a incalcat norma de disciplina, persoana care a savarsit-o etc. Parerea mea e ca doar documentul final al comisiei de disciplina declanseaza termenul de 30 de zile, intrucat abia la acest moment se pot contura elementele cumulate din definitia abaterii disciplinare (fapta+ culpa+ persoana vinovata+...). Am dreptate?
Am o nelamurire: potrivit art. 268 alin 1 C.Muncii, angajatorul dispune aplicarea sanctiunii disciplinare printr-o decizie emisa in termen de 30 de zile calendaristice de la data luarii la cunostinta despre savarsirea abaterii disciplinare. Ce sens are termenul de angajator? directorul general, sau poate fi si seful ierarhic superior al persoanei cercetate. Totodata, care este modalitatea prin care trebuie sa fie instiintat angajatorul ca sa inceapa sa curga termenul de 30 de zile? verbal, un referat, un proces-verbal, orice document, sau se refera la referatul comisiei de disciplina?
Multumesc.
Suntem o societate pe actiuni de tip inchis si dorim sa facem o subscriere de obligatiuni in favoarea actionarilor, cu posibilitate de convertire a obligatiunilor in actiuni ulterior. Intrebarea mea este: sunt autorizat sa efectuez subscrierea de obligatiuni singur, sau trebuie sa fac plasarea obligatiunilor prin intermediar?
Si o alta rugaminte: ma poate ajuta cineva cu un model de contract de subscriere de obligatiuni? Ma confrunt prima data cu o astfel de operatiune si orice informatie suplimentara Legii 31/90 mi-ar fi necesara.
Multumesc mult.:)
merishor007@yahoo.com
Răspuns la discuția Emisie obligatiuni
Multumesc. Mi se pare pertinent raspunsul, dar as avea nevoie si de o norma legala din care se poate deduce ca pot contracta direct cu subscriitorii, neavand nevoie de o societate autorizata prin care sa plasez obligatiunile, cum e la societatile deschise.
Suntem o societate pe actiuni de tip inchis si dorim sa facem o subscriere de obligatiuni in favoarea actionarilor, cu posibilitate de convertire a obligatiunilor in actiuni ulterior. Intrebarea mea este: sunt autorizat sa efectuez subscrierea de obligatiuni singur, sau trebuie sa fac plasarea obligatiunilor prin intermediar?
Si o alta rugaminte: ma poate ajuta cineva cu un model de contract de subscriere de obligatiuni? Ma confrunt prima data cu o astfel de operatiune si orice informatie suplimentara Legii 31/90 mi-ar fi necesara.
Multumesc mult.:)
merishor007@yahoo.com
Răspuns la discuția Consumatorul-persoana juridica
Multumesc de raspuns, dar intrebarea mea tot n-a primit raspunsul asteptat. Totusi ce reglementare legala ma protejeaza in cazul acestor abuzuri, pentru ca in speta de fatava trebui sa iau initiativa, intrucat editura la care fac referire nu va inceta aceasta practica altfel.