avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 739 soluții astăzi
Forum Activitate Gheorghe Giura

Activitate Gheorghe Giura

Răspuns la discuția Legea salarizarii nr.153/2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pot exista salarii diferite in cadrul unei UAT la functionarii publici? Cum pot evalua consilierii locali activitatea lor (oameni cu 4 clase, fara pregatire)? Subiectivismul, nepotismul vor fii peste tot in tara.
Un consilier local ales pe lista unui partid se regaseste pe lista de consilieri depusa la BEC a altui partid politic. Listele fiind depuse mai poate participa la sedinta Consiliului Local in luna mai? Daca nu, cine trebuie sa sesizeze si care este procedura?
Poate candida ca independent la functia de primar o persoana care nu are domicililul in localitate de cel putin 3 luni de zile?
O persoana aflata pe lista de consilieri ai unui partid politic, poate fi declarata nula daca se regaseste si pe lista de sustinatori ai unui independent?
Potrivit Legii 209/2009 art. 26 alin.1 ,,contributia de asigurari sociale nu se datoreaza asupra sumelor reprezentand indemnizatia de sedinta pentru consilierii locali si judeteni,,.
In cazul in care mie mi s-a oprit 10,5% si in prezent se opresc ce trebuie sa fac pentru recuperarea banilor?
Bugetarii cu studii superioare vor fi incadrati cu 1340?
Salariul minim se refera la salariu de incadrare sau la cel brut (cu toate sporurile)?
Cei cu studii superioare cat trebuie sa aiba salariul minim?
Răspuns la discuția drepturi castigate in instanta
In alta ordine de idei as dori sa stiu daca o hotarare judecatoreasca comform careia se acorda retroactiv pe 3 ani 50% un spor a fost corect aplicata (o parte din sumele acordate) in lunile aprilie, mai, iunie (din iulie se aplica ordonanta 71/2009), hotarare definitiva in luna martie, daca in bugetul primariei respective nu au fost prevazute sumele necesare si nici nu s-a facut rectificare de buget in acest sens. Acum nu mai sunt bani de salarii. Poate fi considerata acesta fapta ca deturnare de fonduri. Cine raspunde pentru acest lucru?
Răspuns la discuția Grila unica SS si SSD???
Si eu ma aflu in aceeasi situatie. Daca voi fi incadrat pe SSD salariul ar fi mult mai mic. Multumesc mult pentru un raspuns competent.
Răspuns la discuția Spiru Haret
freeelis a scris:

Daca apare ca Facultatea de Finante si Banci din Bucuresti este acreditata la zi si ID , atunci înseamna ca la FR aceasta facultate nu este acreditata.

La Craiova este autorizata provizoriu Finante Banci la forma ZI si FR.
Examenul de licenta s-a dat la fel pentru toate formele existente ZI,FR,ID.
Eu am terminat la ID ironia sortii NU? De ce nu m-au indrumat sa sustin licenta la Bucuresti?
Răspuns la discuția Restructurari cu 20% la PRIMARII
Asta presupune votarea organigramei de catre Consiliul Local.
Organigrama fiind propusa de primar ramane tot ca primarul.
Cati primari credeti d-voastra ca vor disponibiliza consilieri personali pe care tocmai i-au angajat?