avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 365 soluții astăzi
Forum Activitate enisal

Activitate enisal

Răspuns la discuția TAXA RADIO TV pentru SC
Cunosteti cazuri de SC amendate pt neplata taxei?
M-a sunat unu care cica era de la tvr ca imi spuna ca in 10 zile ma vor ferici cu o amenda de 500 ran daca nu platesc.
Nu se procedeaza prima data la o dare in judecata?

"(2)Fapta persoanei juridice prevăzute la art. 3 alin. (1) sau fapta persoanei juridice prevăzute la art. 3 alin. (2), inclusiv a filialelor, a sucursalelor sau a altor subunităţi ale acesteia, de a nu plăti taxa lunară pentru serviciul public de televiziune constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă de la 1.000.000 lei la 5.000.000 lei plus plata unor despăgubiri civile la nivelul dublului taxei prevăzute la pct. 2, 3, 4 sau 5 din anexă, pe o perioadă de 1 an."
Răspuns la discuția ce spuneti de asta
Cora multumesc pt ajutor. Uite mai multe detalii
Nu avem cartea tehnica sau funciara a blocului.
Nu stiu ce scrie in actele individuale ale apartamentului dar nu cred ca are importanta.
Asociatia este alcatuita dintr-un bloc cu 5 scari. Chiar daca ele pot fi impartite in tronsoane nu cred ca este relevant cat timp tronsoanele nu vor se se separe in asociatii separate.

Ma gandesc ca definitia de la art.3 punctul a

"Poate fi definit condominiu si un tronson cu una sau mai multe scari, din cadrul cladirii de locuit, în conditiile în care se poate delimita proprietatea comuna;"

Se aplica in cazul celor care doresc sa isi fac o asociatie separata si nu are legatura cu bugetul asociatiei. Chiar daca asociatia este alcatuita din mai multe tronsoane cheltuielile se impart la toti membrii sau cum decide adunarea generala eventual.

Cred ca intelege gresit condominium ca find egal cu tronson. Mai degraba condominium inseamna asociatie de proprietari.
Răspuns la discuția ce spuneti de asta
are dreptate?
Un proprietar cere stornarea fondului de reparatii de urgenta decis de comitet pe motiv de tronsoane si condominium
linkul de jos este cererea


[ link extern ]
Răspuns la discuția cum atasez poze?
foarte rau.
Buna ziua
Cum fac sa atasez fotografii sau arhice la posturile mele?
Judecata dureaza jumatate de an si mai trebuie sa fac si un dosar imens. Cu astia este mai simplu.
Răspuns la discuția Firme recuperari creante.
De lene evident
Oricum problema este ca foarte putine lucreaza cu asociatiile de proprietari.
Răspuns la discuția Firme recuperari creante.
Imi puteti recomanda firme specializate in recuperarea de creante cu sediul in sectorul 1? Care lucreaza cu asociatiile de proprietari?
Cu mult tupeu se poate. Se trimit citatii, telefoane... o gramada de mizerii. Din pacate majoritatea firmelor din domeniu pe care le-am contactat nu au fost interesate.