avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 734 soluții astăzi
Forum Activitate voicud

Activitate voicud

Buna ziua. Am aflat de curand ca o curte interioara nu este proprietate publica, cum am crezut pana acum, ci proprietatea noastra privata, a proprietarilor din bloc. Problema este ca blocul de langa are o poarta de acces auto si pietonal spre proprietatea noastra. Ce putem face din punct de vedere legal?
Buna ziua. Un presedinte de asociatie de proprietari poate semna un contract pentru reparatii spatii comune daca noua structura a comitetului executiv inca nu este inregistrata la judecatorie?
Buna ziua. Care este termenul pentru contestarea unui proces verbal al adunarii generale a asociatiei de proprietari?
Buna ziua. Se poate monta bariera sau poarta de acces la intrarea intr-o curte interioara in care exista locuri de parcare pentru care platim chirie primariei? Daca da, care sunt pasii?
Buna ziua. Am SRL medical cu cod CAEN 8622, dar cu cifra de afaceri sub 60000 de euro. Din cate am inteles, voi plati impozit de 3% in loc de 1% doar pe baza codului CAEN, iar marea majoritate cu sub 60000 vor plati 1%. Pot da statul in judecata pentru discriminare?
Buna ziua. In mai 2023 s-a tinut sedinta asociatiei de proprietari in vederea repararii acoperisului blocului (amanata de cativa ani din motive meschine). S-a hotarat ca suntem de acord si a fost aleasa firma castigatoare dintre cele trei oferte prezentate (toate procedurile au fost conform legislatiei in vigoare). Presedintele a tot amanat, semnarea contractului, iar la mijlocul lui iunie a desemnat o persoana din comitet sa ii preia atributiile pentru 90 de zile, dar cu o hartie afisata fara semnatura si fara a cere acordul persoanei respective (nici nu s-a facut predare oficiala a atributiilor, persoana desemnata nesemnand si nedandu-si acordul retroactiv). Acum trei zile am tinut sedinta de comitet (cei doi membri, fara presedinte), fiind de acord sa semnam noi doi contractul (presedintele nu vrea sa auda, verbal ne raspunde obraznic, iar in scris nu discuta). Intrebarea mea este cum procedam incontinuare pentru a nu intra iar in iarna cu acoperisul nereparat. Cine poate semna contractul din punct de vedere legal inainte ca asa zisa delegare sa se termine? Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Detin un PFA si un SRL
Multumesc
Detin un PFA propriu, cu cod CAEN pentru activitate comerciala, cat si un SRL, ambele neplatitoare de TVA. Pot cumpara pe numele meu sau pe SRL-ul meu de la PFA-ul meu (produse achizitionate pe PFA-ul meu, apoi vandute mie insumi sau SRL-ului meu)?
Buna ziua. Daca dorim sa schimbam tigla acoperisului blocului, fara a schimba tipul de tigla, forma acoperisului sau alt aspect, avem nevoie de autorizatie?
Avand in vedere ca starea de alerta a fost suspendata de Curtea de apel din Cluj, iar guvernul interimar se poate ocupa doar de probleme administrative, pot fi amendat legal pentru nepurtarea mastii in exterior?