avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 683 soluții astăzi
Forum Activitate tartaioana

Activitate tartaioana



Multumesc de raspuns, dar nu sant o prezenta stanjenitoare.isi cunoaste tatal doar ca stie ca ii este tata, in sensul ca nu a participat la cresterea si educarea ei, nu la interesat sasi petreaca timpul cu ea , sa vb pe internet sau tel cand se afla in tara strainatate unde e si acum, pensie alimentara si asa mai departe, doar dupa ce am deschis un proces pentr stabilirea custodiei si doar la sfarsitul procesului dupa ce sa stabilit domiciliul la mama(la mine) si dupa ce am deschis un proces de ordonanta prezidentiala pentru subtituire de semnatura ca sa pot aduce fetita langa mine.pentru ca nici semnatura lui nu a vrut sa sio dea pentru imputernicirea mea sai fac pasaport si sa o trec granita, desi in declaratia la procesul de custodie a declarat ca nu e inpotriva sa o aduc pe fetita langa mine.numai dupa acceia a avut interes sasi vada fetita, si a inaintat un proces pentru stabilirea programului de vizita.am scris cateva randuri ca sa intelegeti din mare problema mea,fetita nu doreste sa mearga la el pentru ca bea, nu a stat cu el nici o data singura, la vazut la internet o data cand sa imbetat si sa culcat in presupusul pat unde o sa doarma ea cand o sa mearga in vizita la el, plus de asta ea nu are sentimente fata de tatal ei, acesta a cumparato cu jucarii si in ultimul timp cand vb la tel o hartuieste si o supune unui Interogatoriul la care fetita dupa ce vb cu el isi roade unghiile pana in carne, are cosmaruri si se trezeste urland ca nu vrea sa mearga la tatal ei si sa no lasam.fetita mea traieste un episod din viata ei intro forma foarte cruda si dura.v-asi fi recunoscatoare daca ati tine parerile personale ptr dumneavoastra, avem nevoie de ajutor si nu mie rusine sal cer cand e vb de copii mei.va multumesc pentru parerea sincera.o seara frumoasa in continuare si va doresc numai bine
Nu sant impotriva vizitelor, asi dori sa isi viziteze fetita dar intro intitutie specializata in asemenea cazuri aici in tara in care ne aflam amandoi atat tatal cat si eu, unde va invata sa comunice cu fetita, sa socializeze cu ea, sa o inteleaga, ptr ca nu intelege ce vb si nu ptr ca nu vb aceiasi limba sau nu vb coeerent ci ptr ca copii au alt fel de povesti ca si oameni mari,si pentru fetita acest lucru dar si ptr el .si nu inteleg de ce sa putut deschide un proces ptr vizitare a copilului in ro desi copilul locuieste in alta tara, asta ar fi o intrebare la care nu am raspuns si poate imi poate raspunde cineva, va multumesc pentru rabdarea care ati dat dovada citind randutile mele si nelinistea mea.si va rog daca ati fost sau cu cunoasteti caz similar cu al meu sa imi spuneti si mie ce pasi trebuie sa urmez.multumesc anticipat
Vreau sa va intreb si eu ceva :daca custodia e comuna dar copilu locuieste la mama, sa deschis alt proces ptstabilirea programului de vizita dar tatal nu a petrecut nici o data o ora cu minora iar minora de 4 ani nu doreste sa mearga in vizita la tata, e hartuita psihic de tata prin apelurile telefonice, ce este de facut in legatura cu cazul acesta?
buna,asi dori sa pun si eu o intrebare.un process deschis pentru vizitare deschis in Romania este valabil daca copilul nu mai locuieste in Romania?sau trebuie deschis alt process de vizitare in tara in care se afla copilul avand in vedere ca tara unde e copilul acum se afla tot in ue
Răspuns la discuția Ordonanta presedintiala
mirebire a scris:

@tartaioana: aveti avocat?


Buna ziua,da am angajat un avocat,este accelasi de la procesul de custodie,insa lucrurile se misca foarte incet,si la unele intrebari nu are raspuns.deaceeia va intreb pe toti care ati fost in situatia mea, sa ma indrumati va rog si pe mine.va multumesc pentru intelegere
Răspuns la discuția Ordonanta presedintiala
Stoica Ioana a scris:

Instanta de judecata poate ordona masuri grabnice, vremelnice, urgente, pe cale de ordonanta presedintiala.



cat timp dureaza un proces prin ordonata prezidentiala,ma confrunt cu acceiasi problema,in scris si cand vorbim nu vrea sa imi faca declaratia sa pot face acte si sa pot trece granita cu copilul ,primul termen este in 10 iulie,am avut un proces de costodie in care custodia este comuna,el locuieste in germania la fel ca mine,in proces a adaugat ca vrea ca fata sa vina aici ba mai mult a declarat ca nu are nimic in potriva ca fata sa stea la mine,dar acum se impotriveste.ce pot face in aceasta situatie?am inscriso la gradinita aici,si am pregatita tot pentru buna crestere si educare.de ce acte ma pot folosi in cazul in care refuza sa se prezinte si la termenul fixat in procesul de ordonanta prezidentiala pentru subtituire de semnatura,ce mai pot face?va rog foarte mult sa ma ajutati,caci santem la capatul puterilor,si suferim foarte mult atat eu cat si fetita mea.multumesc
am deschis un proces pentru subtituirea de semnatura prin ordonanta prezidentiala,primul termen este in 10 iulie 2014,intrebarea mea este,cand se elibereaza hartia aceia cum ca pot sa fac pasaport si sa trec granita cu copilul meu?ce se intampla daca el refuza si la infatisarea pe data de 10?in hotararea privind custodia copilului in urma procesului care sa terminat si definitivat in 1 iulie anul acesta a ramas ca avem amandoi custodia asupra copilului,obligarea de plata a pensiei de intretinere a copilului.multumesc anticipat
sa facut chiar doua expertize psihologice in procesul de custodie,unul facut de noi iar celalalt cerut de instanta unde cel ce a ascultato nu a avut un interes deosebit de a ascultao pe micuta,am depus de la exrase de cont ,expertiza sociala aici in germania,dovezi de la western union ,trensferurile de bani in fiecare luna,actele de inchiriere,tot ce a trebuit si ce na trebuit,dar instanta a hotarat sa avem custodie comuna in urma faptului ca el a adus martori mincinosi ,acum e irelevant,problema de acum este ca dupa definitivarea hotararii el nu mai vrea sa faca nici un act prin care pot sa aduc fetita langa mine,din motivele lui suparatoare ca nu i sa acordat drept de vizita ,ci doar plata la pensia alimentara si ca fetita va locui la mine,punand de fiecare problema ca fetita este sub custodie comuna,dar drepturile parintesti si le indeplineste numai dupa finalizarea procesului.,la proces a declarat ca vrea si el ca fetita sa vina aici in tara straina unde locuim amandoi ,si ca ar fi intersat sa o creasca el pe fetita desi pana la inceperea procesului adica timp de 2 ani nu a aratat nici un fel de interes fata de copil
Am citit raspunsul lui Mirebite, tatal copilului locuieste in aceiasi tara straina ca si mine, la doar cativa km departare, problema e ca noi ne-am despartit din cauza ca nu-sia dat interesul fata de copil, si am fost amenintata sa plec in ro, desi sunt singurul intretinator al copilului, nu vrea sa imi dea semnatura pentru ca nu am vrut sa continui relatia cu el.la proces a declarat si sa notat chiar si in sentinta ca nu e impotriva ca , copilul sa locuiasca la mine,singura solutie este sa deschid iarasi un proces pentru suplinirea semnaturi, cat dureaza un astfel de proces?de ce acte am nevoie? Multumesc anticipat
Buna ziua.sentinta inca nu e definitiva urmeaza a fi in iunie 24 anul acesta, iar in sentinta sta scris ca domiciliul copilului este stabilit in strainatate la adresa mamei, tatal copilului nu vrea sa semneze nimic, iar custodia este comuna, iar cu dansul nu se poate comunica.
Răspuns la discuția refuz pasaport minor
a-si avea si eu o intrebare,daca ambi parinti locuiesc in aceiasi tara straina iar prin procesul de custodie a copilului domiciliul copilului adica resedinta sa stabilit la mama, copilul aflanduse in romania in prezent,a-si mai avea nevoie de procura pentru a face pasaport copilului sau scoaterea lui din tara,sau semnatura din partea tatalui?multumesc anticipat