avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 652 soluții astăzi
Forum Activitate laurentiu ispas

Activitate laurentiu ispas

Va rog mult sa-mi raspundeti la intrebarea urmatoare!!!
Ma numesc Ispas L si sunt beneficiar,cu decizia primita, al legii 232/5.11.2020 ,in sensul ca mi s-a aprobat de catre AJPIS Buzau ,dosarul inaintat catre aceasta institutie ca fiu al unui fost detinut politic,decedat in 2013.De asemeni,Casa de Pensii Buzau mi-a trimis o instiintare in care ma informeaza ca dosarul meu,aprobat de AJPIS Buzau,a fost trimis catre aceasta institutie,odata cu decizia de acordare a indemnizatiei legale, ca fiu de detinut politic,decedat.dar ca nu poate pune in aplicare aceasta hotarare deoarece nu a primit inca de la Casa Nationala de Pensii publice softul informatic in baza caruia se va face calculul indemnizatiei. De aceea va rog sa -mi spuneti care este situatia acestui soft,daca a fost sau nu realizat,si cand estimati ca beneficiarii legii 232/5.11.2020 vor putea intra efectiv in posesia indemnizatiilor!!!Va multumesc!
Ma numesc Ispas L si sunt beneficiar,cu decizia primita, al legii 232/5.11.2020 ,in sensul ca mi s-a aprobat de catre AJPIS Buzau ,dosarul inaintat catre aceasta institutie ca fiu al unui fost detinut politic,decedat in 2013.De asemeni,Casa de Pensii Buzau mi-a trimis o instiintare in care ma informeaza ca dosarul meu,aprobat de AJPIS Buzau,a fost trimis catre aceasta institutie,odata cu decizia de acordare a indemnizatiei legale, ca fiu de detinut politic,decedat.dar ca nu poate pune in aplicare aceasta hotarare deoarece nu a primit inca de la Casa Nationala de Pensii publice softul informatic in baza caruia se va face calculul indemnizatiei. De aceea va rog sa -mi spuneti care este situatia acestui soft,daca a fost sau nu realizat,si cand estimati ca beneficiarii legii 232/5.11.2020 vor putea intra efectiv in posesia indemnizatiilor!!!Va multumesc!
Răspuns la discuția Cumparare vechime in munca
Va rog sa ma iertati,dar revin cu o intrebare pentru a ma edifica; daca voi incheia un contract cu casa de pensii de la 01.09,2019,prin aceasta voi putea achita vechimea in avans care imi lipseste (4 luni) pana la atingerea stagiului de cotizare de 35 ani,necesar pensionarii anticipate?
Răspuns la discuția Cumparare vechime in munca
deci,de ex la 1 septembrie 2019 pot cumpara vechimea care imi va lipsi atunci pentru a face 35 ani vechime adica 3 luni si jumatate (sau 4 luni)?Pentru cate luni maxim se poate cumpara vechime in avans?
Ma numesc Ispas Laurentiu,am implinit varsta de 60 ani in 10.02,2019 si sunt profesor suplinitor in Jud Buzau.La data de 31.08.2019,cand imi va expira contractul individual de munca pe perioada determinata voi avea o vechime in munca de 34 ani 8 luni 15 zile,deci cu aprox 3 luni si jumatate mai putin decat perioada de 35 ani necesara pentru a primi pensie anticipată parțială .In aceste conditii am posibilitatea legala de a cumpara vechime anticipata pentru aceste 3 luni si jumatate care imi lipsesc pentru a realiza 35 ani vechime in munca?