avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 460 soluții astăzi
Forum Activitate vzsolt

Activitate vzsolt

Pt. Nicolaie Ciobotaru,
Sint in situatie asemanatoare, am masina proprie dar cind permite vremea incerc sa circul cit mai des cu bicicleta. M-am gindit sa va ascult sfatul de a tine bicicleta pe balcon, dar...

Cum ati proceda daca ati gasi roata dezumflata dupa ce nu a fost folosita bicicleta citeva zile si dupa ce scoateti cauciucul se vede clar ca in mijloc, unde e cel mai gros cauciucul (cel exterior fiind nou nout), este o intepatura de vreo 3-4mm X-(
Eu inteleg ca omul este mai in virsta si posibil sa aiba probleme cu nervii, dar asta este deja vatamarea proprietatii private... X-(

Alexandru Radu Popescu a scris:

Asociatia de proprietari ar trebui sa adopte un regulament prin care este interzisa parcare motocicletelor, scuterelor, bicicletelor in spatiile destinate uzului comun al proprietarilor si sa-l aducla cunostiinta acestora. Numai dupa efectuarea acestui pas, poate asociaia interzice un astfel de comportament.
Altfel, nu exista text legal...


Eu inteleg ce spuneti, ceea ce nu este interzis se poate, dar inteleg si perspectiva dora3mira-ei, nu neaparat ce nu este interzis este bun/etic fata de ceilalti.
Avind in vedere ca legal eu am dreptul sa imi tin bicicleta, vecinul ar trebui sa fie cel care merge la presedinte si organizeaza o alegere pro/contra biciclete in scara.
Fiind in cunostinta de cauza, nu ma pot astepta la asa ceva, eventual la roti dezumflate si certuri.
Practic am trei optiuni:
1. Nu imi tin bicicleta in scara blocului, o duc prin toata casa, si daca ploua afara injur daca murdaresc locuinta.
2. Scot la imprimanta un text prin cara aduc la cunostinta vecinului, ca legal vorbind am dreptul sa tin acolo bicilete.
3. Intreb 44 de familii despre pro/contra bicilete in scara si in caz pozitiv inchid gura vecinului cu asta.

Voi vorbi cu presedintele scarii despre optiunile 2 sau 3.
Aveti dreptate, traiasca democratia!!! Voi vorbi cu presedintele scarii sa vad care este procedura. Pacat ca locuiesc intr-un bloc cu 10 etaje, intr-unul de 4 ar fi fost mai rapid sa trec pe la oameni.
Hmmm, poate ar trebui sa ma mut prima data :D
Multumesc pt. raspunsuri.

Intr-adevar, daca cineva ar dori sa se tina de balustrada nu ar putea cind bicicletele sint parcate acolo (dupamasa tirziu - dimineata). Dar nu cred ca asta este problema in cazul meu. Blocul avind lift, toata lumea se foloseste de acesta chiar si pentru coborirea/urcarea a 1-2 etaje. Oricum, vecinul cu pricina are un istoric de certaret, asa ca tind sa cred ca isi descarca nervii pe mine.

Sint deacord ca scara blocului sau uscatorul nu sint locuri de depozitare, dar, biciletele sint parcate temporar, iar in timpul iernii lasate sa se prafuiasca pe balcon.
Personal, as fi fericit sa vad un sir lung de bicilete parcate dealungul scarilor. Asta ar insemna ca nivelul civilizatiei a crescut in tara noastra (vezi cultura circulatiei cu biciclete in tarile din vest-nord: Austria, Olanda, Franta, Suedia...). In Viena de ex. puteti gasi multe blocuri cu bicilete lasate in scara, si nu lipite cu grija de balustrada.

Cred ca uneori ar fi nevoie nu de tiranie, eu as numi altfel, discriminare pozitiva, pentru promovarea unor lucruri care in timp vor fi benefice. Circulatul cu bicileta si in lipsa unor spatii amenajate pentru depozitarea lor, parcarea lor in scara blocului ar fi una dintre acestea.
Buna ziua!

Dupa o discutie apriga cu un vecin, m-am gindit sa intreb:
Am dreptul sa imi tin bicicleta in scara blocului? :-/
Mentionez ca nu impiedica nici o cale de acces, fiind legat de balustrada.

Multumesc.