Intră în comunitate
avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 701 soluții astăzi
Acest site folosește cookies. Informații aici
Forum Activitate dragos.b65

Activitate dragos.b65

asta stiu....ma refeream la situatia actuala, avand in vedere "starea de urgenta"...Multumesc!

[ link extern ] /

""Astăzi, 23 martie, a fost emis ordinul comandantului acțiunii, avizat de ministrul afacerilor interne, Ion Marcel Vela, pentru instituirea măsurilor necesare limitării răspândirii infecției cu virusul SARS-COV-2(noul coronavirus), la nivelul unităților sanitare publice și private.

Astfel, începând de mâine, 24 martie, pentru o perioadă de 14 zile, se suspendă internările pentru intervențiile chirurgicale și alte tratamente și investigații medicale spitalicești, care nu reprezintă urgență și care pot fi reprogramate.

De asemenea, se suspendă consultațiile programate și programabile, în structurile ambulatorii ale spitalelor publice și private.

În termen de 48 de ore, de la intrarea în vigoare a ordinului, se externează toți pacienții care nu reprezintă urgențe și care nu necesită obligatoriu acordarea îngrijirilor medicale în spital.

Conducerile spitalelor pot decide reorganizarea programului și a permanenței personalului, prin introducerea activității medicale în regim de ture și gărzi, fără afectarea salarizării personalului.

Grupul de Comunicare Strategică ""
Buna ziua!
Sotia urmeaza sa se intoarca la serviciu pe 6 aprilie. Saptamana viitoare are programat controlul . In conditiile actuale, e vreo derogare cu privire la treaba asta? Ar exista vreo alta varianta pentru a nu se prezenta personal? Nu ar vrea sa se expuna inutil...
Va multumesc!
Fara a cita texte din lege, (tocmai astea nu le inteleg.....cu toate ca am citit legea..) ....daca sotia incepe serviciul cu 60 zile inainte, ce putem pierde, in afara de dreptul meu de a sta acasa? O luna de indemnizatie? O luna de stimulent?
Multam!

Cornel Vasile a scris:

Norme de aplicare a OUG 111/2010
art.4^1
....
(6) Prevederile alin. (1)-(5) nu se aplică în situația în care persoana îndreptățită solicită numai acordarea stimulentului de inserție sau acesta este solicitat cu cel puțin 3 luni înainte de împlinirea de către copil a vârstei de 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap.

[ link extern ]

Hai ca acum am alta dilema :)
Am citit legea si nu inteleg o chestiune: daca eu nu o sa intru in concediu, sotia trebuie sa se intoarca cu 3 luni inainte de a implini copilul 2 ani? (Initial era vorba de 2 luni- 60 zile aprox.).
Multumesc frumos!

Cornel Vasile a scris:

art.12
(1) Stimulentul de inserție prevăzut la art. 7 alin. (1) din ordonanța de urgență se acordă lunar până la împlinirea de către copil a vârstei de 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap persoanelor îndreptățite dacă acestea realizează venituri supuse impozitului.
...
(7) În situația prevăzută la alin. (1) indiferent dacă celălalt părinte alege sau nu să beneficieze de concediul de cel puțin o lună potrivit prevederilor art. 11 alin. (2) din ordonanța de urgență, pe această perioadă stimulentul de inserție nu se acordă.

Va foarte multumesc pentru lamuriri!
Succes in activitatea desfasurata!

Cornel Vasile a scris:

art.12
(1) Stimulentul de inserție prevăzut la art. 7 alin. (1) din ordonanța de urgență se acordă lunar până la împlinirea de către copil a vârstei de 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap persoanelor îndreptățite dacă acestea realizează venituri supuse impozitului.
...
(7) În situația prevăzută la alin. (1) indiferent dacă celălalt părinte alege sau nu să beneficieze de concediul de cel puțin o lună potrivit prevederilor art. 11 alin. (2) din ordonanța de urgență, pe această perioadă stimulentul de inserție nu se acordă.

Sa inteleg ca acele 2 luni in care as fi putut sa imi iau concediu nu vom primi stimulent, si numai dupa ce trece acea perioada?
Multumesc frumos!

Cornel Vasile a scris:

Nu este un impediment, dar daca indepliniti conditiile de a primi indemnizatia, atunci nu se primeste stimulent de insertie.

Buna ziua!
Sotia incepe serviciul pe 1 aprilie 2020(cu minim 60 zile inainte sa implineasca cel mic 2 ani). Intrebarea mea este urmatoarea: daca eu nu intru in acel concediu de care beneficiaza tatal(cele 60 zile aprox.), este vreun impediment in acordarea stimulentului de insertie (650 ron/luna) ?
Va multumesc frumos pentru ajutor!
Multumesc frumos pentru raspuns!
Buna ziua!
Sotia mea este in concediu de crestere a copilului, avind CIM suspendat. In urma cu cateva luni, in cadrul companiei s-a facut o marire colectiva de salariu (in urma negocierii sindicatului).
Intrebarea mea este: Cand se intoarce la munca(aprilie 2020) va beneficia de aceasta marire colectiva incepand cu reluarea activitatii saiu trebuiesc facute ceva demersuri catre angajator? Va multumesc anticipat!