avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 637 soluții astăzi
Forum Activitate dragos.b65

Activitate dragos.b65

Anul 2017 s-ar fi prescris deja, daca nu era pandemia.Astflel se precrie in martie 2024(se adauga lunile alea in plus care au fost pasuite in pandemie)

Iulian MANEA a scris:

ccristy a scris:

Anul 2017 cred că s-a prescris.
Pentru dobânzi și penalități, dacă vor fi, veți primi decizii de impunere, în care se precizează sumele și termenul de plată. Deciziile astea pot să vină după luni bune, sau chiar ani.


Vă înșelați! Prescripția apare după 5 ani întregi la care se adaugă anul în curs.


magistral a scris:

Stiu ca se pot si esalona datoriile catre Anaf daca sunt sume importante. Nu ati dorit acest lucru sau nu v-au spus despre asta cei abilitati?
Si inca o intrebare, unde ati incadrat in Declaratia Unica in ce categorie: "coletele expediate cu ramburs"?
Multumesc pentru amabilitate.


Nu am auzit de asaa ceva-privind esalonarea. Probabil celor ce le venea decizie de impunere….asta daca a fost declaratie unica…..habar n-am. In declaratie am trecut categoria serviciilor prestate pentru banii primiti ramburs….


magistral a scris:

Buna ziua,
Cum ati aflat sumele care apar in evidentele celor de la DGAF, la care fac referire? cele pe care le-ati trecut in Declaratia unica? Adica exista si riscul ca ei sa aiba niste sume si noi sa trecem alte sume in DU

Nu am aflat de la ei…am scos extrasele de la banca, si am adunat rambursurile. Altceva nu au ce sa aiba….ei au interogat baza de date a curierilor. Eu toate rambursurile le-am avut prin cont colector.

da…am platit si cass si cas…
Gicubody21 a scris:

Bună, ați avut de platit si contributi sociale?
Am primit si eu o notificare de la DGAF si am facut declaratiile unice si depus si am platit impozitul pe venit brut plus contributiile sociale CAS si CASS deorece aveam rambursuri peste 12 salari anuale

Buna ziua,Am depus declaratiile unice cu veniturile pe anii 2017-2022 in SPV, in data de 14.07.2023.În sectiunea "plati creante" s-au încarcat in cateva ore de la depunere obliga?iile de plata aferente anilor fiscali 2017-2022.Am doua nelamuriri:
1. Ave?i idee de ce nu s-au înc?rcat(calculat) obliga?iile de plata si pentru anul 2017? In ce orizont de timp s-ar calcula/încarca pe platforma de plata? 2. Plat? pentru obliga?iile evidentiate acolo le-am facut înca din 18.07.2023, insa in sectiunea de plati apare înca "plata in procesare prin ghiseul.ro". In cat timp se updateaza aceasta stare?
Precizez ca declaratiile au fost facute de catre contabil si depuse de mine in contul meu SPV(persoana fizica-am depus in urma unei adresa de “conformare” de la DGA…)din cauza unor incasari de tip ramburs de la OLX…
Va multumesc anticipat!


ccristy a scris:

Anul 2017 cred că s-a prescris.
Pentru dobânzi și penalități, dacă vor fi, veți primi decizii de impunere, în care se precizează sumele și termenul de plată. Deciziile astea pot să vină după luni bune, sau chiar ani.

Multumesc pentru raspuns!
Ar putea sa nu fie dovanzi si penalitati?
Din cate am citit prescrierea lui 2017 va fin in martie 2014(se prelungeste din cauza pandemiei).
E corect?

Salutare. Asta deja am facut, mi le-a completat un contabil. Treaba cu dovazile/penalizarile ulterioare le-ai dedus tu sau ti le- a zis cineva? Mie mi s-au calculat impozitele insa fara penalizari…
Salutare. Mie mi le-a completat un prieten contabil, inclusiv incarcat pe platforma…


elenazan a scris:

@dragos.b35
Dupa crearea contului in SPV, de pe anaf.ro/servicii online/declaratii electronice descarcati, completati, validati si transmiteti declaratiile pentru fiecare an de realizare a veniturilor.(sunt variante diferite pentru fiecare an)
Dupa depunere generati dIn SPV obligatiile de plata.
Sigur o sa va calculeze penalitati si accesorii.


Buna ziua! Am depus pe SPV toate declaratiile aferente anilor2017-2022. Se pare ca a doua zi mi-au aparut obligatiile de plata,insa fara 2017….Ce ma deruteaza e ca obligatiile reprezinta doar impozitul aferent, fara nicio penalizare si dobanda. Sa inteleg ca asta e tot sau poate sa mai vina ceva zilele viitoare? Multumesc frumos!


elenazan a scris:

Cateva informatii aici
[ link extern ]

Multumesc frumos. Din cate am citit eu m-as incadra la 0,02+0,01. Nu am primit vreo decizie de impunere sa manincadrez la 0,08%….corect?
Inca o intrebare daca sunteti amabili….. la sumele incasate pe anul 2017 platesc doar 10% indiferent ca depasesc 12 salarii? Am inteles ca din 2018 s-ar fi bagat declaratia unica ce prevede si plata CAS… E corect? Multumesc anticipat!