avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 419 soluții astăzi
Forum Activitate MattBiker

Activitate MattBiker

Acte/autorizații necesare ziar online
Se poate obtine pensie de invaliditate pentru asa ceva? Cat ar fi aceasta? Daca plec in strainatate pot obtine pensia din statul respectiv (tara din UE). Multumesc!
Buna ziua! Copilul meu sufera de o forma de Asperger (boala din spectru autist) și are reale dificultati in a avea un loc de munca. Se poate ingriji singur, socializeaza destul de bine in medii prietenoase, practic duce o viata cat de cat normala. Problema e ca nu face fata unui program de lucru. Ma gândesc la momentul in care eu nu voi mai fi. Am inteles ca exista varianta sa-i fac certificat de handicap, insa va trebui sa treca prin mai multe comisii de verificare și oricum pensia este destul de mica.
As vrea sa stiu ce metode exista si ce pot face eu ca parinte sa stiu ca acesta nu va muri de foame dupa ce eu nu voi mai fi?

Exista vreo pensie privata sau vreo modalitate in care eu sa cotizez și el sa primeasca o suma de bani lunar dupa decesul meu. Fara sa depinda de comisii si alte lucruri care de multe ori pot fi manarite.

Practic vreau sa asigur un viitor copilului meu in conditiile in care acesta nu va putea avea un loc de munca! Ce variante exista? Multumesc anticipat.
Exact asta vroiam sa stiu! In AFARA programului de liniste extista vreo limita de decibeli impusa de lege?
Am inteles perfect ce ati vrut sa spuneti! Insa problema mea e cu totul alta! In prezent, eu NU comercializez aceste materiale audio-video. Practic nu realizez nici o activitate comerciala. Nu le vand nimanui. Le tin doar pentru mine! Scopul realizarii lor este unul pur didactic. Practic imi doresc sa invat utilizarea software-urilor si al instrumentelor necesare producerii lor. Problema mea este urmatoarea: Aceasta activitate produce destul de mult zgomot, iar eu locuiesc la bloc. M-ar interesa sa stiu daca pot sa o desfasor IN AFARA programului de liniste?
Activitatea se poate incadra, dupa parerea mea, in categoria de freelancing in domeniul artistic! Practic sunt persoana fizica, nu juridica! Pot face ceva in privinta aceasta?
Buna ziua! In primul rand, m-ar interesa care este intervalul (programul) de liniste pe care trebuie sa il respect ca locatar intr-un bloc.

In al doilea rand, eu creez materiale audio-video și, de multe ori, realizarea lor produce destul de mult zgomot! M-am trezit cu politia de cateva ori la usa in urma unor reclamatii din partea vecinilor. Întrebarea mea ar fi urmatoarea: am voie legal sa fac zgomot in afara programului de liniste? Exista vreo limita in acest fel? Pot obtine o adeverinta prin care sa-mi justific aceasta activitate? Multumesc anticipat!