avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 659 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Creez materiale audio-video a căror realizare ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Creez materiale audio-video a căror realizare produce, uneori, destul de mult zgomot, iar vecinii m-au reclamat la poliție. Care e programul de liniște la bloc?

Buna ziua! In primul rand, m-ar interesa care este intervalul (programul) de liniste pe care trebuie sa il respect ca locatar intr-un bloc.

In al doilea rand, eu creez materiale audio-video și, de multe ori, realizarea lor produce destul de mult zgomot! M-am trezit cu politia de cateva ori la usa in urma unor reclamatii din partea vecinilor. Întrebarea mea ar fi urmatoarea: am voie legal sa fac zgomot in afara programului de liniste? Exista vreo limita in acest fel? Pot obtine o adeverinta prin care sa-mi justific aceasta activitate? Multumesc anticipat!
Ultima modificare: Luni, 15 Iulie 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: ovis67 , utilizator 06:52, 20 Iulie 2019
Buna ziua,
programul de liniste este cel standard: 22-07 si 13-17.
Pentru activitatea dvs. justificarea o faceti cu certificatul de inregistrare a firmei la ONRC, din care rezulta obiectul de activitate.
Daca nu functionati ca o firma, atunci nu are cine sa va dea o ”adeverinta”
Activitatea se poate incadra, dupa parerea mea, in categoria de freelancing in domeniul artistic! Practic sunt persoana fizica, nu juridica! Pot face ceva in privinta aceasta?
Ultima modificare: Luni, 15 Iulie 2019
MattBiker, utilizator
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu puteti avea o activitate care produce venituri, fara si fiti autorizat in acest sens.
Chiar daca aprecierea dvs. este de activitate freelancing, trebuie sa aveti o forma de organizare.
Este evident ca ceea ce faceti dvs. comercializati/vindeti altor persoane si nu produceti pentru ”consumul”/folosinta proprie. In acest caz pentru veniturile incasate trebuie sa emiteti chitante sau /si facturi. Acestea pot fi obtinute numai avand la baza o forma de organizare juridica si o inregistrare in evidentele fiscale ale ANAF.
In caz contrar, sunteti in ilegalitate, putand fi acuzat de evaziune fiscala. (venituri incasate si nedeclarate!)
Am inteles perfect ce ati vrut sa spuneti! Insa problema mea e cu totul alta! In prezent, eu NU comercializez aceste materiale audio-video. Practic nu realizez nici o activitate comerciala. Nu le vand nimanui. Le tin doar pentru mine! Scopul realizarii lor este unul pur didactic. Practic imi doresc sa invat utilizarea software-urilor si al instrumentelor necesare producerii lor. Problema mea este urmatoarea: Aceasta activitate produce destul de mult zgomot, iar eu locuiesc la bloc. M-ar interesa sa stiu daca pot sa o desfasor IN AFARA programului de liniste?
Ultima modificare: Luni, 15 Iulie 2019
MattBiker, utilizator
In AFARA programului de liniste, nu vad de ce ar fi problema...

Alte discuții în legătură

Pot asculta muzica tare? MFilip MFilip Buna ziua, As vrea sa aflu care imi sunt drepturile de a asculta muzica/face zgomot intre orele legal prevazute,respectiv daca exista o limita de decibeli ... (vezi toată discuția)
Amenda pentru tulburarea linistii publice andreiusalexxx andreiusalexxx pentru a primi amenda pt disturbarea linistii publice politia e obligata sa aibe un aparat de masurat decibelii?care e limita de decibeli pt a nu putea s imi ... (vezi toată discuția)
Tulburarea linistii publice yulian_e yulian_e Conform legii 61/1991 (r3) din 27/09/1991 republicata la 31/01/2011 pentru sanctionarea faptelor de incalcare a unor norme de convietuire sociala, a ordinii si ... (vezi toată discuția)