avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 453 soluții astăzi
Forum Activitate dinica_mihaela

Activitate dinica_mihaela

Succesiunea nu a fost dezbatuta. Nu cred ca pretul a fost platit, deoerece nu dispunea de sume considerabile la acel moment. Va multumesc pentru raspuns.
In 2002 tatal meu impreuna cu mama i-au facut act de vanzare-cumparare surorii mele pe imobilul unde locuiesc (proprietatea lor), fara ca eu sa stiu.

Practic m-au dat la o parte, au facut toate demersurile fara stirea mea.

La doi ani, in 2004 tatal a murit. Mama este in viata pana in present.

Eu nici pana in acest moment nu am vazut actul, insa mama si sora mea sustin ca este un act de vanzare-cumparare, nu vor sa mi-l arate.

As vrea sa stiu daca este legal ceea ce au facut, daca mai am si eu vreun drept la proprietate si cum pot obtine si eu o copie a acelui act.

Credeti ca sunt sanse sa castig in cazul in care o dau in judecata pe mama si sora mea cat timp mama este in viata, sau dupa decedarea mamei?

Se mai poate face ceva in aceasta privinta? Va multumesc si astept sfaturile dvs.
Va multumesc!
As dori sa mai stiu cand ar fi mai bine invocarea in instanta, inaintea sau dupa decedarea mamei?
Eu va multumesc pentru interesul acordat. Din cate am inteles sansele sunt mici pentru castig, singura posibilitate fiind dovedirea ca nu a primit banii. Acum va intreb cum se poate dovedi acest lucru? Exista un act sau o chitanta care trebuiesc semnate obligatoriu atunci cand se face vanzare-cumparare, pt a dovedi plata? Este posibil ca fica mica sa aiba un act doveditor chiar daca ea nu a platit?
Eu sunt sigura ca parintii nu au primit nici un ban. Ce ma sfatuiti? Merita incercat? Ce sanse sunt de castig?
Deschiderea unei astfel de actiuni ar trebui facuta cat timp mama este in viata sau dupa decedarea sa? Cam cat la suta sanse sunt de reusita? Va multumesc pentru raspunsuri.
Nu inteleg la ce va referiti cu "1/2 fiecare". Atat imobilul cat si toata proprietatea au fost trecute pe act. Succesiunea este obligatorie in acest caz? Daca da, este obligatorie si prezenta ficei mari? In cazul in care mama ar fi decedata, la efectuarea succesiunii este necasar sa participe ambele fiice?
Va multumesc. Acum imi este mai clar. Da, si mama fetelor a fost de acord si a semnat. Mai am insa o singura intrebare. Daca moare si mama(sotia tatalui), deci in cazul in care ar fi ambii parinti decedati, mai exista vreo sansa ca actul sa fie atacat in favoarea ficei mai mari? Fiica cea mica ramane definitiv proprietara?
Este vorba de proprietatea comuna a celor doi. Succesiunea nu s-a dezbatut, cel putin asa cred, pentru ca fiica cea mare este mama mea si nu a fost chemata la nici o succesiune.